Türkiye Nereye Gidiyor?

Malumumuz 12 Eylül referandum sonuçları tamamen sonuçlanalı 2 gün geçti. İktidar partisinin istediği sonuç ortaya çıktı. “Evet”. Türkiye artık bununla birlikte bir dönüm noktası yaşadı diyebiliriz. Belki bir çoğumuz medyayı yakından takip ediyoruz. İşte artık Türkiye’de şunlar olacak, bunlar olacak deniliyor. Nedir bu olacaklar bizde ele alalım medyadan bir kaç örnek ile ve yazımıza kaldığımız yerden devam edelim.

  • 1982 Anayasası bir 12 Eylül ile gelmişti ve 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasının yolu açıldı. Destek verilen bir maddedir benim için diyorum ve kısa tutuyorum bu madde ile ilgili açıklamayı.
  • Anayasa Mahkemesine Cumhurbaşkanı artık 14 kişiyi seçecek ki bu tartışılır. Zira böylece Cumhurbaşkanının yetkileri arttırılmıştır. Hiçbir zaman bu mahkemenin hükümete veya başka bir siyasi güce yakın olması doğru değildir.
  • Yurt dışına çıkma konusunda yapılan değişiklik ile hakim kararı olmadıkça yurt dışına çıkış yasağınız yok denildi. Evet ben askerden kaçsam hakim kararı yok abi kaçarım ben ülke dışına artık yapılabiliritesi yüksek bir madde.

Seçimlerden önce çekilmiş bir video izlemişsinizdir belki ama İsmet İnönü’nün Chp’den ihraç edildiğini söyleyen muhabire o kadar üniversite gençliğinin verdiği cevaplar içimi kararttı. Oysaki benim annem, babam ilkokul mezunu ama İsmet İnönü ile ilgili bu soruya hemen verdikleri cevap “Şaka mı bu” oldu. Oysa şaka değil bir gerçek bu. Güzel ülkemin gerçeği. Ulan hiç mi Tarih dersi görmediniz diye böyle genç arkadaşlara tekme tokat dalasım geliyor.

Neyse benim asıl değinmek istediğim konu bu değildi. Seçimleri boykot eden, ülkemizde sandığa gitmeyen vatandaşlarımız da oldu. BDP adlı siyasi partinin yapmış olduğu boykot çağrısının etkili olduğu çok açık şekilde ortada. Bu parti artık Demokratik Özerklik diye bir şeylerden söz etmeye başladı. Sebepte belli. Boykot eden kesimin ırkı farklıdır diyorlar, dili farklıdır diyorlar. Bakın dikkatlice bakın ırkımız farklı diyorlar. Irkçılık yapanlar kendileri ancak nedense hep benim Türk Milliyetçisi olan kardeşim ırkçı olur, faşist olarak adlandırılır nedense. Demokratik özerklik verin kardeşçe yaşayalım derler değil mi?

Aslında bu insanlara istediklerini vereceksiniz. Nasıl mı?

  • Hakkari’de bir yatılı okulu patlattılar. Ana dilde eğitim verilsin. Çocuklarımız burada okumasın diye. Anadil dedikleri de ne olduğu belirsiz Farsça kırması Kürtçe.

Yukarıdaki gibi yaparak vereceksin istedikleri yerleri bunlara. Yol yaparsın Pkklılar gelir o yolu patlatır suikast düzenler bozar.
Okul yaparsın böyle patlatırlar yakarlar yıkarlar.

O yüzden bu coğrafyayı önce topa tutmak gerekir her şey sıfırlansın. Sonra da verin gitsin ne halleri varsa görsünler.

Diyarbakır’da Pkk bayrağı asılıyor boy boy binalara, ülkemin polisi taşlanıyor. Bilmiyorum bu ülkede bir terör örgütünün bayrağını açmak serbest mi değil mi? Daha araştırmasını yapmadım ben bilen varsa yazsın.

Herhangi bir siyasi partiyi desteklememekle birlikte, Mhp’ye şehit cenazesi üzerinden siyaset yapıyor deniliyor hep. Peki ya ölen bir kaç terörist için Bdp’nin milletvekilini cenazeye göndermesine ne demeli. Yani bu parti her zaman açıkça gidiyor onun propagandasını yapıyor yani. Ses yok değil mi?

Kısacası referandum ile başlayan bu çözülmede benim güzel ülkem göz göre göre parçalanmaya doğru yol alıyor. Sanmıyorum ki bu değişiklik sonrası birleşme sağlamayı dile getirenlerin yüzleri kızarmayacaktır.

“Türkiye Nereye Gidiyor?” hakkında 2 yorum

  1. ibocan çok güzel yazdın.hani değişiklikler halk için dediler, şimdi başkanlık sistemini yumurtladılar, yurtdışına değinmişsin.askerlik için rahatça çıkılabilir mi bilemem ama mesela vergi borcu olan hemen kaçabilecek. öte yandan bence referandumda bdpnin boykotu evetleri arttırdı. kaldı ki facedeki gruplarda akp ve bdpliler birbirlerine teşekkür ediyorlar. bu sonuçlardan sonra benim tek diyebileceğim, Allah sonumuzu hayretsin. ya iç savaş çıkar (mesela apo affedilsin referandumu yapılsın %55, %45 çıksınörneğin) millet birbirini vurur. ya da işgal güçleri gelir. İnşallah Allah bu acıları yaşatmaz bizlere.

    PKKlıların cenazesinde de -intikam- pankartları taşındı ama kimse birşey demedi. bu da ayrı bir sorun.

    1. Sorunlar bitmez ama inşallah sonumuz artık Hayırlı olur demekten başka bir temennim kalmadı… -intikam- pankartlarını alıp onların bi taraflarına sokasım geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir