Web Hakkındaki Komplo Teorileri

Çokça dillendirilen bu büyük komple teorisine göre web çeşitli seviyelerden oluşmaktadır. Bu teori henüz ispat edilemese de birçok kişi tarafından kabul edilmektedir. Bu komple teorisine Web 8 katmandan oluşur. 3. Seviyede Deep Web başlar.

Yaygın inanışın aksine internet bilgini depolandığı bir yer değildir. İnternet, verilerin terminaller arası aktarılan bir iletişim ağıdır. Deep Web, zeki bilgisayar kullanıcıların kendi sunucularını oluşturup, çeşitli site ve içeriklere herkesin ulaşmaması için kurdukları bir ağ şeklidir.

1.Seviye: Surface Web:

Herhangi bir internet kullanıcısının rahatlıkla ulaşabileceği web siteleri bu katmandadır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri ve haber siteleri bu ağdadır.

2.Seviye: Bergie Web:

Engellenemeyen +18 içerikler barındıran siteler bu katmanda bulunmaktadır. Genellikle bu siteler arama motorlarında bilerek son sıralara atılmıştır.

3.Seviye: Deep Web:

Bu katmandan itibaren internet kullanıcıları bu katmandaki sitelere girmek için Proxy kullanmak zorundadır. Bu seviyedeki siteler ‘’.onion’’ uzantısına ait değillerdir. Bu kategorideki siteler arama motorlardan engellenmiş olup, genellikle yasa dışı satışların yer aldığı iddia edilmektedir.

4.Seviye: Charter Web:

Bu katmanda sonuçları daha önce bilinmiş maçların sonuçları, parayla insan öldüren kişiler, korkutucu deneyler, insan satışı ve devletler için çalışan casusların bulunduğu iddia edilmektedir.

5.Seviye: Marina Web

Bu katman adını dünyada bilinen en derin çukurdan almıştır. Bu katmanın varlığı çok uçuk olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise dünyadaki hiç kimse bu katmana ulaşamamıştır. Şu anki teknolojinin yetersiz olduğu ve yalnızca kuantum bilgisayarlarının bu katmana giriş yapabileceği iddia edilmektedir.

6.Seviye: İsimsiz

Bu seviye hakkında hiç kimse bir bilgiye sahip değildir. Yalnızca bu seviyenin en tehlikeli katman olduğu hakkında bir teori vardır.

7.Seviye: The Virus/Fog Shoup:

İnsanlar arasında savaş yeri olarak bilinir. Yine bu seviyeyle ilgili hiçbir şey bilinmez. Savaş alanı komplo teorisinin sebebi ise şudur; Her kullanıcı başka bir kişinin Katman 8’e ulaşmasını engellemeye çalışır.

8.Seviye: The Primarch System:

Teorilerde bu katman Web’in son noktası olarak bilinir. Hiçbir devletin ya da kimsenin bir bilgi sahibi olmadığı ‘’Primarch System’’ tarafından yönetildiği iddia edilir. Bu katman hakkında farklı bir bilgi yoktur.

En Mantıklı Teknolojik Gelişmeler

En Mantıklı Teknolojik Gelişmeler

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde ilerlemeye ve gelişmeye devam ediyor. Teknoloji hayatımızın her alanına girerek bizlere yaşantımızda kolaylık sağlıyor. Mutfaktaki robottlardan, fabrikalardaki robotlara kadar teknolojik aletler bizlere hem zaman kazandırıyor hem de iş yükümüzü azaltıyor.

Tarihte dönüm noktası olarak kabul edilecek bilimsel ve teknolojik gelişmeler elbette olmuştu. Ben ise son dönemde kabul gören en mantıklı teknolojik gelişmeleri sizler ile paylaşacağım.

İnsanlığın Vazgeçemeyeceği Teknoloji: Cep Telefonları

1983 yılında Motorola’nın tam 3.995 dolardan satışa sunduğu DynaTAC 8000X dünya tarihine ilk cep telefonu modeli olarak geçti. Cep telefonları 1983 yılından itibaren durmadan bir gelişme içerisine girdi. Günümüzde yediden yetmişe tüm insanların vazgeçilmezi oldu. Her insanın cebine giren bu telefonlar hem insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırdı hem de neredeyse her işimizi çözmemize yardımcı hale geldi.

Kafamızı Kurcalayan Son Teknoloji: Yapay Zeka

Günümüzde, ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde tartışma haline gelen yapay zeka insanlığı meraklandırdı. Bir çok insanın teoriler ürettiği, olumlu ya da olumsuz eleştiriler yaptığı yapay zekayı mantık çerçevesinde incelememiz gerekmektedir. Mantık çerçevesinde değerlendirdiğimiz takdirde insanlık için ne kadar faydalı olduğunu anlamamız mümkündür.

Yapay Zeka İle Çalışan Robotlar

Dünyadaki teknolojinin gelişmesi ile birlikte robotlar da hayatımıza girmeye başladı. İleri teknoloji alanında başarılı olan Çin gibi ülkeler yapay zeka ile çalışan robotlar hakkında açıklama yapmaya başladı. Yapılan açıklamalardan sonra yapay zeka ile çalışan makinelerin, işçilerin yerini alacağı hakkında tartışmalar yürütülmeye başlandı. Bu tartışmalarda teknolojik ilerleme ile eski konumlarını kaybeden emek güçlerinin yeniden üretime katılmak için yeni beceriler edinmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekir. Her şey insanlığın tamamen otomatikleşmiş bir topluma nasıl ulaşacağına bağlıdır.

Yapay Zekanın İnsanlığa Katkıları

Yapay zeka insanlığın hayatını derinden etkileyecektir. Yapay zeka ile çalışan robotlar, insan gücünün yetmediği bir çok alanda yer alacaktır. İnsanların sınırlı olan ham maddelerine yeni çözümlerde yardımcı olacaktır. Örneğin; dünyadaki su kaynaklarının sınırlı olduğunu ve gün geçtikçe azaldığını biliyoruz. Buna çözüm olarak Yapay zekalı makineler ile yaşanacak üretim devriminde tuzlu olan okyanus suları arı suya dönüştürülebilecektir.

Ayrıca yapay zeka, iş yoğunluğundan dolayı kendine zaman ayıramayan insanlar içinde faydalı olacaktır. İnsanların çalışma zamanını azaltacak, kendine vakit ayırmasını sağlayacaktır. Yapay zekalı makinelerin üretimde kullanılması, insanların değil yalnızca araçların yönetildiği bir dünyanın habercisi olacaktır.

94 Dolara Muhteşem Akıllı Telefon ZTE’den Geliyor

zte-mobile-phone94 Dolara akıllı telefon mu olur dediğinizi duyabilir gibiyim. Yada olsa bile iyi özellikleri olamaz ki diyebilirsiniz işte bütün bu görüşlerinizi yıkıp geçmek için Çinli Firma ZTE çok iyi bir akıllı telefonu piyasaya koyuyor. Akıllı Telefon piyasasını silip süpürebilecek güçteki bu telefonu hemen size tanıtıyoruz. Tanıtacağımız cep telefonun isminden bahsetmezsekte olmaz “Blade A1”

Yüksek Çözünürlüklü Kamera

Öncelikle Kamerasından başlayalım. Sizce 94 Dolara alabileceğiniz bir kamera ne kadar iyi olabilir? Bu soruya verdiğiniz cevabı bilmiyoruz ama cep telefonunun kamerasının 400-500 Dolarlık iPhonelarla eşit çözünürlüğe sahip olması cep telefonunu en iyi yanlarından birisi. Peki bu çözünürlük ne kadar derseniz 13/8 MP bizce herkez için iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayabilecek bu kameradan pekte şikayetçi olacağınızı düşünmüyorum.

2 GB Ram

Yine bu fiyattaki bir cep telefonundan beklemeyeceğiz bir hafızaya sahip olması da bu cep telefonunu iyi yapan yönlerden birisi. İnternette bu fiyata pek çok android cep telefonu bulabilirsiniz ama bu cep telefonun kapasitesi ve hafızasında bulabileceğinizi düşünmüyorum. İnternette yeni çıkan akıllı telefonlarda da yine bu ücrette bu hafızayı bulabileceğinizi neredeyse düşünmüyorum. Ki bu hafızaya sahip olsa bile diğer özelliklerde mutlaka geri kalacaktır.

16 GB Saklama Kapasitesi

Bizce gayet yeterli bir kapasite eğer kendinize yetersiz olarak görüyorsanız sonradan alacağınız ek parçalarla bu kapasiteyi arttırsanızda çok büyük bir kısmına yeterli olacağını düşünüyorum. Bundan daha yüksek saklama kapasitesine sahip akıllı telefonlarınında muhteşem fiyatlarının olduğunu düşünürsek buda gene o çok iyi yanlardan birisi olarak sayabiliriz. Özellikle bu seviyedeki bir saklama kapasitesininde bundan çok daha pahallı cep telefonlarda olduğunu düşünürsek görmezden gelmemeniz gerektiğinizi kanıtlıyor bizce.

4 Çekirdek İşlemci

4 çekirdek MediaTek işlemciye sahip olmasıda cep telefonunuzu kullanırken yaşayacağınız performansı göstermeye yetiyor bizce. Ucuz olmasına rağmen işlemcide bile rakipleriyle kapışabilecek güçteki Blade A1 bu konudada dikkatleri üzerine çekebiliyor.Ayrıca akıllı telefondaki işletim sistemide Android 5.1…

Parmak İzi Sensörüne Sahip

Cep telefonunun parmak izi sensörüne sahip olması hem güvenliği sizler için kolaylaştırırken hemde cep telefonunuzun kilidinin sadece 0.3 saniye gibi kısacık bir sürede açılmasını sağlıyor.

Dünyaya Açılabilir

Yapan bir çin markası olsada bu cep telefonu modelinin dünyaya yayılma gibi bir ihtimali var şahsen bende ülkemizde bu ucuza bu kadar özellikler sağlayan bir cep telefonu olmasını isterdim açıkcası.

 

iOS 8 İle Gelen Yenilikler

Apple iPhone, iPad kullanıcılarının merakla bekledikleri IOS 8 sonunda çıktı. Peki, IOS 8, beklediğinize değecek yenilikler getirdi mi hep beraber inceleyelim.

Yeni gelen özelliklerden biri, fotoğraflara girdiğimizde sağ üst bölümde arama butonunun olması. Fotoğraflarınız zamana göre dizilmiştir. Fotoğraflarınız için önemli özelliklerden biri de bundan sonra bütün fotoğraflarınızı i Cloud ‘ da depolamanız mümkün olacak. Fotoğraflarınızı incelerken, bundan sonra beğendiğiniz fotoğraflarınızı kalp simgesine tıklayarak favoriler listesine alabilirsiniz. Favoriler adında ayrı bir klasörün içine toplanacaktır seçtiğiniz fotoğraflar.

Mesajlar bölümüne göz attığımızda, Türkçe klavye kullanmamıza rağmen artık konuşarak mesaj yazabilmeniz mümkün olacaktır. iMessage’da artık sesinizi kaydedip gönderebilirsiniz. Bunun için yeni mikrofon düğmesine dokunun ve sesinizi kaydedin. Kaydınız bittiği zaman tek bir kaydırma hareketiyle sesinizi hızlıca gönderin. Ayrıca bundan sonra birden çok fotoğrafı aynı anda göndermeniz mümkün. Kamera simgesine basarak göndermek istediğiniz fotoğrafları seçerek göndermeniz yeterli.

Yeni gelen önemli özelliklerden biri de gelen kısa mesajı, facebook bildirimlerini, e – postalarınızı direk bildirim kutucuğu üzerinden cevaplayabilmeniz. Böylece üzerinde çalıştığınız uygulamadan çıkmak zorunda kalmayacaksınız. Yeni gelen ve çok işinize yarayacak özelliklerden biri de, ana ekran düğmesine çift tıkladığınızda üst kısımda en son konuştuğunuz kişilerin listesini göreceksiniz. Herhangi birinin üzerine bastığınızda o kişiye anında kısa mesaj gönderebilir, arayabilir veya face time görüşmesi yapabilirsiniz.

Yeni uygulamalardan biri de Sağlık uygulaması. Burada nabız, fitness, kalp atışı, yakılan kalori gibi bilgilerinizi takip edebilirsiniz. IOS 8 özelliklerinden biri de iPhone, iPad ve Mac ‘in birbirine bağlı olması. Yani iPhone ‘ unuza gelen bir çağrıyı iPad üzerinden cevaplamanız mümkün. E- postanızı yazmaya bir aygıtta başladığınızda, isterseniz daha sonra diğer aygıta sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceksiniz. Bundan sonra aile içi paylaşım yapmanız da mümkün olacaktır.

ios8-inceleme

İşte iPhone 6’nın Özellikleri

Teknolojinin her geçen gün daha da ilerlediği bu günlerde akıllı telefon dünyası iPhone 6 yı bekliyor. Daha telefon çıkmadı ama hakkında birçok haber yapıldı. Bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış akıllı telefon piyasaya çıkınca anlayacağız. Ama en azından beklenenden fazlasını karşılayacağı ve bu senenin gözde akıllı telefonu olacağı kesin. Şimdi iphone 6 dan beklenen özelliklere bakalım.

Öncelikle kamerası zaten iphone 5 in kamerası piyasadaki iyi kameralardandı o yüzden pek bir değişim beklenmiyor ama iphone 6 daha iyi bir flaş ve canlı renklerin olacağı umuluyor. Yeni bir işlemci ile daha güçlü bir işletim sistemi. Daha büyük bir ekranda şart tabi bu ekranın 5,5 inç olacağı konuşuluyor. Ekran büyürse daha büyük bir pilde gerekecek. Daha büyük bir pil demek daha uzun süren pil gücü demektir.

Pilin ömrünün kısa olmasının büyük sorun yarattığı akıllı telefonlarda ipone6 bu özelliği olursa ön plana geçecek gibi görülüyor. Ekranda safir cam kullanılacağı böylece yer düştüğünde camı hemen kırılmayacak sağlam ve çözünürlüğü yüksek bir telefon olacağı duyumlar arasında.

Daha geniş bir Wİ-Fİ ağına sahip olacağını hızlı veri transferinin olduğu bir teknolojide geliştirildiği çıkan haberler arasında. Herkesin büyük merakla beklendiği bir telefon haline gelen iphone6 çıktığında beklenen özelliklerin ne kadarını taşıdığını göreceğiz. Tabi beklenmeyen sürprizlere de açığız.

İspanya’da Facebook’a Yasal Düzenleme

Rusya’ da hükümetin facebooku kapatabileceğini duyurmasının ardından şimdide İspanyanın facebook için yasal düzenlemeye gitmesi bekleniyor. İspanyanın basın sözcüsü yaptığı açıklamada ülkelerinin son derece demokratik bir ülke olduğunu ancak taviz vermemeleri gereken bazı durumlar oluştuğunu sözlerine ekledi.

İspanyada kişisel hak ve özgürlüklerin sonuna kadar korunacağını söyleyen basın sözcüsüne yöneltilen ülkede ifade özgürlüğü kaybolacak mı sorusuna zaten ifade özgürlüğünün daha doğru anlaşılabilmesi için böyle bir karar aldık diye yanıt verdi. İspanya başbakanı geçtiğimiz günlerde silahlı saldırıya uğramıştı. Bunun ardından sosyal medyada o silahlı saldırıyı destekleyen açıklamalar yapılmıştı.

O açıklamaları yapan kullanıcılar tek tek bulunup sorgulanmaya başlandı. Ülkede bu durum gündemin en tartışılan konularının başında geliyor. Muhalefet yaptığı sert çıkışlarla iktidara yüklenmeye başladı. İspanyanın facebook kullanıcıları büyük bir gösteri düzenleyeceklerini bildirirken bu kararın konuşma özgürlüğüne kadar gidebileceğinden endişe duyduklarını dile getirdiler.

Şu anki İspanyol hükümetinin göze çarpan sert ve kararlı tutumu gençleri bezdirmiş durumda. İspanyol köşe yazarları bu düzenlemenin iç karışıklığa kadar gidebileceğini söylediler. Bu karar ülkeyi ikiye bölmüş durumda. Kimilerine göre seçimlerin uzak olması bu kararın cesaret fitilini ateşledi. Hükümet gösterilere asla taviz vermeyecek. Tabi bu kararın meclisten geçmesi gerekmekte aksi halde bütün söylemler boşa gidecek.

Hükümet sözcüsü bu kararla dünyanın öncüsü olacaklarını ve bir domino etkisi yaratacağını söyledi. Dünya’ da çoğu hükümetin korkusunun facebook olduğu çok açık ve net. İspanya basın sözcüsünün dediği gibi domino etkisi yaratır mı bilinmez ancak bu kısıtlamanın birçok şeyi de beraberinde götüreceği kesin.

ispanyada-facebook-duzenlemesi