Corsair K83 Kablosuz Klavye İncelemesi

Corsair, hemen hemen her şeyi yapmak için kullanabileceğiniz bir klavye piyasa sürdü. K83 kablosuz klavye modeli, dahili bir touch-pad ve bol miktarda medya kontrol düğmesi bulunan standart bir klavyedir. Oyun meraklı arkadaşlar içinse üzerinde bir analog çubuğu bile eklenmiş ve oyun kumandası görevini görmekte.

Kablosuz bir çevre birimi olarak mobil cihazlar ve eğlence konsolları için Bluetooth bağlantılarını desteklerken, gecikmesiz kablolu ve 2,4GHz bağlantı sunuyor. Tüm bunlar için talep edilen miktar ise 99 dolar cihazı olacak.

En iyi klavyeler arasında 79 dolara satın alınabilen Logitech K780, çok daha pahalı olan Logitech Craft ve 130 Dolar fiyatlarında olan Microsoft Modern Klavyesinden sonra Corsair şirketi de kendi yerini aldı. Logitech aynı zamanda Corsair K83’e çok benzeyen K830 klavye modeline sahip fakat ana malzemeleri arasında farklar bulunuyor.

Ayrıca K83 Kablosuz Klavye, dahili touch-pad ‘i, analog çubuğu ve birinci sınıf tasarımı, diğer firmaların rekabet edemediği hepsi bir arada çözümünde birleştirmiş. Gerçekten bir oyun kolunuz yoksa oyun oynarken zevk alabileceğiniz bir cihaz, en azından bu fiyatına nazaran.

Tasarım

K83, kucağınızda gereken tüm klavye fonksiyonlarını sunarak çok sağlam bir iş çıkarıyor diyebiliriz. Her ne kadar bu tam boyutlu klavyede bir tuş takımı olmasa da istediğiniz tüm medya kontrollerini, çoklu dokunmatik bir touch-pad’i ve analog çubuk üzerinde bulunuyor.

Tuşlar derin bir harekete sahip değil, ancak düşük bütçeli bir klavyedeki kadar hafif bir his vermiyor. Her bir tuşa bastığında yeterli miktarda direnç uygulandığı söylenebilir. Ayrıca kıpır kıpır bir dizayn isteyenlerin çok hoşuna gitmeyecek bir klavye olmuş.

K83, neredeyse müstehcen bir şekilde hafif, aynı zamanda arka kısımda bulunan plastik yapı ucuz hissettiriyor. Ancak sağa çevirdiğimizde Premium statüsünü kazanıyor. Ön plaka sadece harika görünmekle kalmamış, yapısal sertlik kazandıran fırçalanmış alüminyumdan yapılmıştır.

Süper kahraman dünyasında Bane’in Batman’i ikiye bölmeye çalıştığı gibi klavyeyi tek seferde kırılıp kırılmayacağı deneyi için yanlara biraz baskı uygulandığında, K83’ün sağlam kaldığını söyleyebiliriz. Peki kırılabilir mi? Diye soracak olursanız, muhtemelen kırılabilir diyebiliriz fakat bu basit bir kazadan nedenli olmazdı.

K83’ün şekli aslında oldukça önemli, çünkü klavyenin sağ tarafı bir video kumandası gibi tutulabiliyor. Sağ üstteki analog çubuk, bir kontrol ünitesi kombinasyonu görevi görmek için klavyenin altındaki başka bir düğme ile birlikte çalışır. Verdiği his oyun koluna benzer ancak tam olarak rahat değil. Bu şekilde sıkça oyun oynamayı tercih etmezsiniz.

Touch-pad özellikle dairesel tasarımı göz önüne alındığında, 4 parmak hareketlerini desteklemek için biraz küçük. Ancak altındaki sol ve sağ tuşlarla birlikte kullanımı kolay ve yumuşak bir dokuya sahip.

Genel olarak özellikle etkileyici, klavyenin tüm ikincil işlevleri aydınlatan arka aydınlatması sayesinde biraz daha sevgimizi kazandı.

Sesi kapatmak için ses tekerleğine basmak da zor bir manevra, çünkü parmağımızı kaldırırken kaydırma işlemini sonlandırmak kolay. Bu da ses seviyesinin tekrar yükselmesine neden oluyor. Bununla birlikte, bir uzun parmakla sürükleme ses seviyelerimizi Windows’ta 0’a çevirmek için yeterli sayılabilir.

Ayrıca K83 Kablosuz Klavye’yi bir sırt çantasında taşırken tuşlara basılmasını engelleyecek yardımcı olacak bir tuş görmemek bizi üzdü.

Performans

Corsair K83 Kablosuz Klavye, bağlantı kurmak için iki farklı yol sunuyor. 2,4GHz kablosuz dongle’a(Kablosuz bağlantı sağlamaya yarayan usb) sahip. İki Bluetooth cihazla eşleşebiliyor ve kablolu USB bağlantıları yapabiliyor. Bluetooth, uyumluluk için güzel bir seçenek. Kablolu ve 2,4 GHz bağlantılarda 1.000Hz yoklama oranları ve 1ms yanıt süresi sunuluyor.

Klavye size gölgelenme önleyici ve 10 tuşa kadar çevirici sunuyor (Bluetooth üzerinden daha az). Ayrıca gizlilikleri hakkında endişe duyanlar için, 2,4 GHz bağlantısı, yanıt verme konusundaki marjinal bir artış için devre dışı bırakılabilecek 128-bit AES şifrelemesi kullanıyor.

Akıllı TV, bağlı bir PC ile aynı kontrolleri desteklemeyeceğinden, cihazlar arasında özellik desteği konusunda bazı endişeler bulunuyor. Bluetooth ile bir PC’ye bağlı neredeyse her şeyi kullanabileceğimizi ise kesin bilgi olarak aktarıldı. Bununla birlikte klavyenin kurulumunuzda mükemmel çalışıp, çalışmadığını söyleyen hangi özelliklerin hangi özelliklerle desteklendiğine dair çok fazla detay var.

Yapı ve hızlı yanıt verme sayesinde K83 Kablosuz Klavye ile yazım deneyimden büyük zevk alacağınız mutlak. İzleme panelinin hazırda bulunması da ayrı bir nimet. Küçük ok tuşları can sıkıcı olsa da analog çubuk metin belgelerinde ve menü sayfalarında gezinmeye yarayan iki yön giriş seçeneği sunuyor.

Analog çubuğun yapamadığı ne var diye soracak olursan oyun oynamak diyebiliriz. Birinci şahıs bir oyuna girerken, analog çubuğu hiç şey yapamayacak kadar zayıf bir seçenek ile karşılaşırız. Bu nedenle, yanıt süresi ve özel girdilerde oyun oynamak için verilen tavizlere rağmen, bu bir oyun klavyesi değildir. Yine de iyi düşünülmüş bir kablosuz çevre birimi olmasını engelleyemez. Arkadan aydınlatma kapalıyken şarj edilebilir pilden 40 saate kadar kullanım ömrüme sahip olup, çalışma haftası boyunca güç sağlayabilir ve arka aydınlatmayı açmış olsanız bile, klavye kullanılmadığında gücü korumak için hızlı bir şekilde uyku durumuna girecek.

Corsair’in iCUE özelleştirme yazılımı, gezinmek biraz zor olsa da bazı şeyleri geliştirmemize izin veriyor. Analog çubuk üzerinde oynama yapılabiliyor. Ölü bölgesini aşağıya çevirip, hassasiyetini azaltarak biraz daha kullanışlı hale getirmekte mümkün. Tuşların ne yapacağını değiştirmenin, hassasiyetlerin ve otomatik kapanma zamanlayıcılarını değiştirmenin ötesinde, yazılım K83’ü ince ayarlamanın birçok yolunu sunmuyor.

Karar

Corsair K83 Kablosuz Klavye, hafif bir oyun oynamak için kullanılabilecek bir eğlence klavye olarak raflarda boy gösteriyor. Bir medya aracını kullanarak internette gezinmenize yardımcı olmak için kesinlikle tercih edebileceğiniz bir klavye olarak gördüğümüz K83, oyun için sunabilecek fazla bir şeye sahip değil.

Bununla birlikte, bu kadar iyi yazma deneyimi, çok sayıda bağlantı seçeneği ile yüksek derecede uyarlanabilir bir klavye. Bu nedenle, akıllı TV’nizin menülerinde gezinmek için bir şeyler istiyorsanız, K83’ün görevi bitmiştir. Ancak, bu kadar basit bir görev için belki de gereksiz pahalıdır, buna siz karar vereceksiniz.

Ekstra olarak klavyenizi ofise götürmek veya sırt çantanızda taşımak istiyorsanız, bu çoklu görevleri kolayca yerine getirebilir ve fiyatını haklı çıkarabilir.

Web Hakkındaki Komplo Teorileri

Çokça dillendirilen bu büyük komple teorisine göre web çeşitli seviyelerden oluşmaktadır. Bu teori henüz ispat edilemese de birçok kişi tarafından kabul edilmektedir. Bu komple teorisine Web 8 katmandan oluşur. 3. Seviyede Deep Web başlar.

Yaygın inanışın aksine internet bilgini depolandığı bir yer değildir. İnternet, verilerin terminaller arası aktarılan bir iletişim ağıdır. Deep Web, zeki bilgisayar kullanıcıların kendi sunucularını oluşturup, çeşitli site ve içeriklere herkesin ulaşmaması için kurdukları bir ağ şeklidir.

1.Seviye: Surface Web:

Herhangi bir internet kullanıcısının rahatlıkla ulaşabileceği web siteleri bu katmandadır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri ve haber siteleri bu ağdadır.

2.Seviye: Bergie Web:

Engellenemeyen +18 içerikler barındıran siteler bu katmanda bulunmaktadır. Genellikle bu siteler arama motorlarında bilerek son sıralara atılmıştır.

3.Seviye: Deep Web:

Bu katmandan itibaren internet kullanıcıları bu katmandaki sitelere girmek için Proxy kullanmak zorundadır. Bu seviyedeki siteler ‘’.onion’’ uzantısına ait değillerdir. Bu kategorideki siteler arama motorlardan engellenmiş olup, genellikle yasa dışı satışların yer aldığı iddia edilmektedir.

4.Seviye: Charter Web:

Bu katmanda sonuçları daha önce bilinmiş maçların sonuçları, parayla insan öldüren kişiler, korkutucu deneyler, insan satışı ve devletler için çalışan casusların bulunduğu iddia edilmektedir.

5.Seviye: Marina Web

Bu katman adını dünyada bilinen en derin çukurdan almıştır. Bu katmanın varlığı çok uçuk olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise dünyadaki hiç kimse bu katmana ulaşamamıştır. Şu anki teknolojinin yetersiz olduğu ve yalnızca kuantum bilgisayarlarının bu katmana giriş yapabileceği iddia edilmektedir.

6.Seviye: İsimsiz

Bu seviye hakkında hiç kimse bir bilgiye sahip değildir. Yalnızca bu seviyenin en tehlikeli katman olduğu hakkında bir teori vardır.

7.Seviye: The Virus/Fog Shoup:

İnsanlar arasında savaş yeri olarak bilinir. Yine bu seviyeyle ilgili hiçbir şey bilinmez. Savaş alanı komplo teorisinin sebebi ise şudur; Her kullanıcı başka bir kişinin Katman 8’e ulaşmasını engellemeye çalışır.

8.Seviye: The Primarch System:

Teorilerde bu katman Web’in son noktası olarak bilinir. Hiçbir devletin ya da kimsenin bir bilgi sahibi olmadığı ‘’Primarch System’’ tarafından yönetildiği iddia edilir. Bu katman hakkında farklı bir bilgi yoktur.

En Mantıklı Teknolojik Gelişmeler

En Mantıklı Teknolojik Gelişmeler

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde ilerlemeye ve gelişmeye devam ediyor. Teknoloji hayatımızın her alanına girerek bizlere yaşantımızda kolaylık sağlıyor. Mutfaktaki robottlardan, fabrikalardaki robotlara kadar teknolojik aletler bizlere hem zaman kazandırıyor hem de iş yükümüzü azaltıyor.

Tarihte dönüm noktası olarak kabul edilecek bilimsel ve teknolojik gelişmeler elbette olmuştu. Ben ise son dönemde kabul gören en mantıklı teknolojik gelişmeleri sizler ile paylaşacağım.

İnsanlığın Vazgeçemeyeceği Teknoloji: Cep Telefonları

1983 yılında Motorola’nın tam 3.995 dolardan satışa sunduğu DynaTAC 8000X dünya tarihine ilk cep telefonu modeli olarak geçti. Cep telefonları 1983 yılından itibaren durmadan bir gelişme içerisine girdi. Günümüzde yediden yetmişe tüm insanların vazgeçilmezi oldu. Her insanın cebine giren bu telefonlar hem insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırdı hem de neredeyse her işimizi çözmemize yardımcı hale geldi.

Kafamızı Kurcalayan Son Teknoloji: Yapay Zeka

Günümüzde, ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde tartışma haline gelen yapay zeka insanlığı meraklandırdı. Bir çok insanın teoriler ürettiği, olumlu ya da olumsuz eleştiriler yaptığı yapay zekayı mantık çerçevesinde incelememiz gerekmektedir. Mantık çerçevesinde değerlendirdiğimiz takdirde insanlık için ne kadar faydalı olduğunu anlamamız mümkündür.

Yapay Zeka İle Çalışan Robotlar

Dünyadaki teknolojinin gelişmesi ile birlikte robotlar da hayatımıza girmeye başladı. İleri teknoloji alanında başarılı olan Çin gibi ülkeler yapay zeka ile çalışan robotlar hakkında açıklama yapmaya başladı. Yapılan açıklamalardan sonra yapay zeka ile çalışan makinelerin, işçilerin yerini alacağı hakkında tartışmalar yürütülmeye başlandı. Bu tartışmalarda teknolojik ilerleme ile eski konumlarını kaybeden emek güçlerinin yeniden üretime katılmak için yeni beceriler edinmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekir. Her şey insanlığın tamamen otomatikleşmiş bir topluma nasıl ulaşacağına bağlıdır.

Yapay Zekanın İnsanlığa Katkıları

Yapay zeka insanlığın hayatını derinden etkileyecektir. Yapay zeka ile çalışan robotlar, insan gücünün yetmediği bir çok alanda yer alacaktır. İnsanların sınırlı olan ham maddelerine yeni çözümlerde yardımcı olacaktır. Örneğin; dünyadaki su kaynaklarının sınırlı olduğunu ve gün geçtikçe azaldığını biliyoruz. Buna çözüm olarak Yapay zekalı makineler ile yaşanacak üretim devriminde tuzlu olan okyanus suları arı suya dönüştürülebilecektir.

Ayrıca yapay zeka, iş yoğunluğundan dolayı kendine zaman ayıramayan insanlar içinde faydalı olacaktır. İnsanların çalışma zamanını azaltacak, kendine vakit ayırmasını sağlayacaktır. Yapay zekalı makinelerin üretimde kullanılması, insanların değil yalnızca araçların yönetildiği bir dünyanın habercisi olacaktır.

94 Dolara Muhteşem Akıllı Telefon ZTE’den Geliyor

zte-mobile-phone94 Dolara akıllı telefon mu olur dediğinizi duyabilir gibiyim. Yada olsa bile iyi özellikleri olamaz ki diyebilirsiniz işte bütün bu görüşlerinizi yıkıp geçmek için Çinli Firma ZTE çok iyi bir akıllı telefonu piyasaya koyuyor. Akıllı Telefon piyasasını silip süpürebilecek güçteki bu telefonu hemen size tanıtıyoruz. Tanıtacağımız cep telefonun isminden bahsetmezsekte olmaz “Blade A1”

Yüksek Çözünürlüklü Kamera

Öncelikle Kamerasından başlayalım. Sizce 94 Dolara alabileceğiniz bir kamera ne kadar iyi olabilir? Bu soruya verdiğiniz cevabı bilmiyoruz ama cep telefonunun kamerasının 400-500 Dolarlık iPhonelarla eşit çözünürlüğe sahip olması cep telefonunu en iyi yanlarından birisi. Peki bu çözünürlük ne kadar derseniz 13/8 MP bizce herkez için iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayabilecek bu kameradan pekte şikayetçi olacağınızı düşünmüyorum.

2 GB Ram

Yine bu fiyattaki bir cep telefonundan beklemeyeceğiz bir hafızaya sahip olması da bu cep telefonunu iyi yapan yönlerden birisi. İnternette bu fiyata pek çok android cep telefonu bulabilirsiniz ama bu cep telefonun kapasitesi ve hafızasında bulabileceğinizi düşünmüyorum. İnternette yeni çıkan akıllı telefonlarda da yine bu ücrette bu hafızayı bulabileceğinizi neredeyse düşünmüyorum. Ki bu hafızaya sahip olsa bile diğer özelliklerde mutlaka geri kalacaktır.

16 GB Saklama Kapasitesi

Bizce gayet yeterli bir kapasite eğer kendinize yetersiz olarak görüyorsanız sonradan alacağınız ek parçalarla bu kapasiteyi arttırsanızda çok büyük bir kısmına yeterli olacağını düşünüyorum. Bundan daha yüksek saklama kapasitesine sahip akıllı telefonlarınında muhteşem fiyatlarının olduğunu düşünürsek buda gene o çok iyi yanlardan birisi olarak sayabiliriz. Özellikle bu seviyedeki bir saklama kapasitesininde bundan çok daha pahallı cep telefonlarda olduğunu düşünürsek görmezden gelmemeniz gerektiğinizi kanıtlıyor bizce.

4 Çekirdek İşlemci

4 çekirdek MediaTek işlemciye sahip olmasıda cep telefonunuzu kullanırken yaşayacağınız performansı göstermeye yetiyor bizce. Ucuz olmasına rağmen işlemcide bile rakipleriyle kapışabilecek güçteki Blade A1 bu konudada dikkatleri üzerine çekebiliyor.Ayrıca akıllı telefondaki işletim sistemide Android 5.1…

Parmak İzi Sensörüne Sahip

Cep telefonunun parmak izi sensörüne sahip olması hem güvenliği sizler için kolaylaştırırken hemde cep telefonunuzun kilidinin sadece 0.3 saniye gibi kısacık bir sürede açılmasını sağlıyor.

Dünyaya Açılabilir

Yapan bir çin markası olsada bu cep telefonu modelinin dünyaya yayılma gibi bir ihtimali var şahsen bende ülkemizde bu ucuza bu kadar özellikler sağlayan bir cep telefonu olmasını isterdim açıkcası.

 

iOS 8 İle Gelen Yenilikler

Apple iPhone, iPad kullanıcılarının merakla bekledikleri IOS 8 sonunda çıktı. Peki, IOS 8, beklediğinize değecek yenilikler getirdi mi hep beraber inceleyelim.

Yeni gelen özelliklerden biri, fotoğraflara girdiğimizde sağ üst bölümde arama butonunun olması. Fotoğraflarınız zamana göre dizilmiştir. Fotoğraflarınız için önemli özelliklerden biri de bundan sonra bütün fotoğraflarınızı i Cloud ‘ da depolamanız mümkün olacak. Fotoğraflarınızı incelerken, bundan sonra beğendiğiniz fotoğraflarınızı kalp simgesine tıklayarak favoriler listesine alabilirsiniz. Favoriler adında ayrı bir klasörün içine toplanacaktır seçtiğiniz fotoğraflar.

Mesajlar bölümüne göz attığımızda, Türkçe klavye kullanmamıza rağmen artık konuşarak mesaj yazabilmeniz mümkün olacaktır. iMessage’da artık sesinizi kaydedip gönderebilirsiniz. Bunun için yeni mikrofon düğmesine dokunun ve sesinizi kaydedin. Kaydınız bittiği zaman tek bir kaydırma hareketiyle sesinizi hızlıca gönderin. Ayrıca bundan sonra birden çok fotoğrafı aynı anda göndermeniz mümkün. Kamera simgesine basarak göndermek istediğiniz fotoğrafları seçerek göndermeniz yeterli.

Yeni gelen önemli özelliklerden biri de gelen kısa mesajı, facebook bildirimlerini, e – postalarınızı direk bildirim kutucuğu üzerinden cevaplayabilmeniz. Böylece üzerinde çalıştığınız uygulamadan çıkmak zorunda kalmayacaksınız. Yeni gelen ve çok işinize yarayacak özelliklerden biri de, ana ekran düğmesine çift tıkladığınızda üst kısımda en son konuştuğunuz kişilerin listesini göreceksiniz. Herhangi birinin üzerine bastığınızda o kişiye anında kısa mesaj gönderebilir, arayabilir veya face time görüşmesi yapabilirsiniz.

Yeni uygulamalardan biri de Sağlık uygulaması. Burada nabız, fitness, kalp atışı, yakılan kalori gibi bilgilerinizi takip edebilirsiniz. IOS 8 özelliklerinden biri de iPhone, iPad ve Mac ‘in birbirine bağlı olması. Yani iPhone ‘ unuza gelen bir çağrıyı iPad üzerinden cevaplamanız mümkün. E- postanızı yazmaya bir aygıtta başladığınızda, isterseniz daha sonra diğer aygıta sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceksiniz. Bundan sonra aile içi paylaşım yapmanız da mümkün olacaktır.

ios8-inceleme

İşte iPhone 6’nın Özellikleri

Teknolojinin her geçen gün daha da ilerlediği bu günlerde akıllı telefon dünyası iPhone 6 yı bekliyor. Daha telefon çıkmadı ama hakkında birçok haber yapıldı. Bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış akıllı telefon piyasaya çıkınca anlayacağız. Ama en azından beklenenden fazlasını karşılayacağı ve bu senenin gözde akıllı telefonu olacağı kesin. Şimdi iphone 6 dan beklenen özelliklere bakalım.

Öncelikle kamerası zaten iphone 5 in kamerası piyasadaki iyi kameralardandı o yüzden pek bir değişim beklenmiyor ama iphone 6 daha iyi bir flaş ve canlı renklerin olacağı umuluyor. Yeni bir işlemci ile daha güçlü bir işletim sistemi. Daha büyük bir ekranda şart tabi bu ekranın 5,5 inç olacağı konuşuluyor. Ekran büyürse daha büyük bir pilde gerekecek. Daha büyük bir pil demek daha uzun süren pil gücü demektir.

Pilin ömrünün kısa olmasının büyük sorun yarattığı akıllı telefonlarda ipone6 bu özelliği olursa ön plana geçecek gibi görülüyor. Ekranda safir cam kullanılacağı böylece yer düştüğünde camı hemen kırılmayacak sağlam ve çözünürlüğü yüksek bir telefon olacağı duyumlar arasında.

Daha geniş bir Wİ-Fİ ağına sahip olacağını hızlı veri transferinin olduğu bir teknolojide geliştirildiği çıkan haberler arasında. Herkesin büyük merakla beklendiği bir telefon haline gelen iphone6 çıktığında beklenen özelliklerin ne kadarını taşıdığını göreceğiz. Tabi beklenmeyen sürprizlere de açığız.