Suya Düşen Telefonunuzu Nasıl Kurtarırsınız?

Telefonunuzu suya düşürdüyseniz paniğe kapılmanıza gerek yok. Sadece bir kaç adımla telefonunuzu kurtarmanız mümkün olabilecektir. Birazdan neler yapmanız gerektiğini sırasıyla göstereceğiz.

1- İlk yapılması gereken şey telefonu hızlı bir şekilde sudan çıkarmak ve kuru bir bezle kurulamaktır.

2- Kısa devre yapmasını önlemek için bataryasını çıkartın sonra sim kartını çıkartın ve bezle telefonun yüzeyinde herhangi bir ıslaklık kalmayıncaya kadar kurulayınız.

3-Bir sonraki aşama elektrik süpürgesi ile telefonun içindeki nemi almak olacaktır. Eğer süpürgenin dışarı üfleme özelliği varsa öncelikle bu şekilde kurulama işlemini yapmaya çalışın. Yoksa vakum gücü de içerideki nemi almaya yardımcı olacaktır.

4- Telefonunuzun çalışması için en hayati nokta ise pirinç dolu bir kavanoza telefonunuzu hava almayacak ve yukardan görülmeyecek şekilde yerleştirip kavanozun ağzını kapatmak olacaktır. Telefonunuzu en az 24 saat bu kavanoz içerisinde bırakmanız gerekecektir. Pirinç taneleri kıyıda köşede kalan en ufak su damlalarını dahi emebilir.

Yukarıdaki adımları sırayla yaparsanız büyük olasılıkla telefonunuz hiç ıslanmamış gibi çalışmaya devam edecektir. Yapılmaması gereken yanlışların başında ise telefonu saç kurutma makinesi ile kurutmak geliyor. Kurutma esnasında ana kart üzerindeki mikro lehimler ısıdan dolayı eriyebilir ve telefonun kısa devre yapmasına neden olabilir. Bir diğer hata ise telefonun içini açarak açık hava ya da güneşte bekletmek ve telefonu mikrodalga fırına koymaktır. Yukarıdaki işlemleri yaparak telefonunuzu kurtarabilmek mümkünken sakın bunları yapmayınız.

“Suya Düşen Telefonunuzu Nasıl Kurtarırsınız?” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir