Sosyal Medyaların Arasındaki Savaş

Sosyal Medyaların Arasındaki Savaş

Teknoloji ve internet kültürü geliştikçe, sosyal medya platformlarının önemi de buna bağlı olarak artmaktadır. Geliştiriciler, mevcut kullanıcıları korumak ve daha fazla kullanıcı çekmek için uygulamalara farklı özellikler getirmekte, diğer medya mecralarına karşı stratejiler geliştirmektedir. Sosyal medyaların arasındaki rekabetin bu kadar büyük olmasının nedenlerini öğrenmek, kullanıcıların farkındalığını artıracak ve bilinçli tüketici olmalarını sağlayacaktır.

Geçmişten Günümüze Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarının en eskilerinden olan facebook ve twitter gibi mecralar, bu rekabetin başlangıcını temsil eder. Reklam alabilme kapasiteleri, kullanım sıklığı, çeşitli kullanım kolaylıkları gibi başlıklar altında birbirleriyle yarışan bu platformlar, günümüze kadar sürekli yeni özelliklerle ve yeni kolaylıklarla kullanıcıları cezbetmiş ve yaşamayı sürdürmüşlerdir. Daha sonra bu rekabet ailesine katılan instagram ve snapchat gibi diğer bilinen uygulamalar bu yarışa dahil olmuş ve kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmışlardır. Günümüzde de aylık kullanıcı sayısı geçen yıl 800 milyona ulaşan instagram, son hızla rakiplerini geride bırakmaya devam etmektedir. Gelecekte ne olacağı pek tahmin edilemese de, bu mecraların değişmeyi asla bırakmayacakları kabul edilmelidir. Bu savaş, hep devam edecek ve kullanıcıların ilgisi her zaman en önemli faktör olacaktır.

Oluşturulan Algılara Yenik Düşmek

Mevcut kullanıcıları korumaktan ziyade daha fazla kullanıcı çekmenin en kolay yolu, onlara sosyal medyayı en baştan tanıtmak yerine, zaten bu mecrayı bilen ve bu kültüre sahip olan kullanıcıları kendi platformlarına çekmeye çalışmaktır. Bununsa en bilindik yolu, diğer platformların kullanıcılarını kendi taraflarına çekmeye çalışmaktan geçer. Yakın zamanda facebook’un, kendi kullanıcılarının bilgilerini para karşılığı anket şirketlerine satmış olması, küresel anlamda bir şok etkisi yaratmış ve itibarının zedelenmesine neden olmuştur.

Çeşitli davalar sürerken bir yandan kullanıcılarının kayda değer bir kısmını kaybetme tehlikesiyle karşılaşmış olan facebook, bunu telafi etmek için çeşitli yollar denemiş, kamuoyundan özür dilemiş, çeşitli özellikler getirerek hatasını telafi etmeye çalışmıştır. Facebook’un anket verisi satmış olması, gündeme bomba gibi düştüğünde uzun süre gündemde olan yerini korumuştu. Diğer sosyal medya platformlarının buna destek verdiği düşünülebilir miydi? Rekabette hiçbir yoldan kaçınmayan şirketler, elbette kendi itibarlarını düşünürken rakiplerinin itibarını da azaltmaya çalışmışlardı. Gün geçtikçe artan rekabetten dolayı, bu büyük şirketler, ellerine geçen hiçbir kozu boşa atmayacak ve daha da büyümek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.

“Sosyal Medyaların Arasındaki Savaş” hakkında 1 yorum

  1. Malatya rent a car

    Sizi biz takip ediyoruz.Nereye yorum yazsak arkadan taklitlerimiz yorum yazıyor.Bu sayade onlarda sizi okumuş oluyor:)
    malatya kernek oto kiralama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir