Şerefsiz Nedir? Kimdir?

Öncelikle yeni bir kategoride sizlerle birlikteyim. Bu kategoride kendimce tanımlamalar yapacağım. Fazla olmasada iki ayda bir tanımlamalara yer veririm heralde 🙂

Bu konuda ilk yazım şerefsiz kelimesi ile ilgili olacak 🙂

Şerefsiz nedir? Şerefsiz Kimdir? sorularına cevap bulalım.

Kötü manada kullanım şekli…

 1. Şerefsiz, şerefli olmayan, küfür değil de genel olarak bir kişi hakkındaki tesbitten ortaya çıkmış bir kelimedir. İnsanlara özgüdür.
 2. Verdiği sözü tutmayan insanların ardından edilen kelimedir. Benim gözümde hiç bir hakaret anlamı yoktur. Tamamen kişiliğini yansıtır.
 3. Başkalarını kandıran insanlar için kullanılır. “Vay şerefsiz yamuk yaptı gördün mü” gibi cümleler ile sarf edilir.
 4. Dolandırıcı insanlar içinde genel bir tabirdir ama biz bu kelime yerine genelde “şerefini s..eyim” gibi kelime grupları kullanırız.

Tabi bunun yanında güzel anlamları da vardır yani.

 1. Örnek olarak işini çok iyi yapan birisi için kullanılır ki ben bunu ses sanatçıları için kullanırım. “vay şerefsiz yaa, nasıl nağme yapmış abi” gibisinden…
 2. Bu konuda ikinci bir değineceğim nokta tahmin edilmeyecek bir şey yapılırsa ortaya çıkar. Mesela, fizik kurallarına aykırı olacak şekilde bir davranışda bulunanlara “vay a.q nasıl yaptı lan bunu şerefsiz” gibi tabirler.

“Şerefsiz Nedir? Kimdir?” hakkında 14 yorum

 1. Şerefsiz, şerefli olmayan, küfür değil de genel olarak bir kişi hakkındaki tesbitten ortaya çıkmış bir kelimedir. İnsalara özgüdür.

  Hakaret asla değil. 😀

  Sadece ufak bir tespit. 😀

 2. Şerefsiz kelimesinin manası büyük olup,karşıdaki insanları yaralamaktan başka bir şey değildir. bana bu kelimeyi babamda söylese af etmem başka arkadaşlara'da saygım sonsuz,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir