Seo İçin Hayati Algoritma Güncellemeleri

Site yöneticilerinden konu hakkında daha az bilgi sahibi olanlar SEO’nun etkisiz olduğu fikrini savunsa da sonuçlar aksini ispatlamaktadır. Arama motorları kötü siteleri iyilerden ayırabilmektedir. Özellikle Google içeriklerin değerini tespit etmede gerçekten başarılıdır. Bu yazıda önemli bir Google algoritma güncellemesi olan Google Panda hakkında bilgi verilecektir.

Nedir? Ne işe yarar?

Google panda, SEO için önemli Google algoritma güncellemelerinden biridir. Web- sitelerini içeriklerinin kalitesine göre değerlendiren Panda, yüksek kaliteli içeriğe sahip siteleri daha üst sıralarda konumlandırarak ödüllendirir. Düşük kaliteli içeriğe sahip siteler de aşağı sıralara kaydırılır. Özetle, sayfa içeriğinin ne kadar başarılı şekilde optimize edildiğiyle ilgilenir. Web sitelerinin üst sıralarda yer alabilmesi için algoritma güncellemeleri hakkında bilgi sahibi olunması hayati öneme sahiptir.

Panda’yı harekete geçiren nedir?

Zayıf içerik

Zayıf içerikten kasıt her zaman için az kelime kullanmak değildir. Örneğin, Google’a ‘‘bugün Christmas mı? şeklide bir soru yazarsanız karşınıza çıkacak ilk site tarihi belirledikten sonra kendi dilinizde ‘‘evet’’ ya da ‘‘hayır’’ cevabını verecektir.

Bu örnekten her şeyi çok kısa anlatın anlamı da çıkarılmamalıdır. Önemli olan arayıcılara doğrudan başka şeylerle karıştırmadan istediği arama sonucunu sunabilmektir. Böylece hayat kolaylaştırma işlevi yerine gelmiş olacaktır.

Düşük-kalite içerik

Düşük kalite içerik, okumayı bırakın baktığınızda dahi sizleri rahatsız eden içerikler demektir. Dilbilgisi hatalarıyla dolu yazılar, büyüklüğüyle ya da başka şekilde rahatsız edici görseller kullanıcılar için olumsuz deneyim oluşturacaktır. Kullanıcıların internet sayfalarından keyif almaları gerekmektedir.

Yardımcı olmayan ve güvenilir olmayan içerik

Google, kullanıcılara aramalarıyla ilgili sonuçlarda yardımcı olmayan ve onlara zarar verme amacı taşıyan aldatmaya yönelik sayfalara kesinlikle tolerans göstermemektedir.

Tekrarlanan metinler

Bu madde genellikle tekrarlanan içerik şeklinde algılanabilmektedir. Ancak Panda sadece metinlerle ilgilenmektedir. Görüntüler ya da Youtube videoları hariç videolar kapsam dışındadır. Metinler kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Metinlerin bir kısmının uygun şekilde kaynak gösterilerek kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak başkalarına ait metinler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. sayfanızda kaynak gösterimine yönelik güncelleme yapmanız yararlı olacaktır.

Makale çevirmeleri

Bu maddede, internet üzerinde yayınlanan bir yazı ya da makaleyi başka cümlelerle tekrar aktaran içerikler kastedilmektedir. Özellikle birtakım yazılımlar kullanılarak otomatik şekilde dönüştürülen metin ya da makaleler orijinal içeriğin kalitesini de düşürecektir.

Nasıl düzeltilebilir?

Sayfanızın Panda tarafından etkilendiğinden tamamen eminseniz yapmanız gereken şey içerik kalitenizi arttırmak olacaktır. Hangi sayfalar üzerinde çalışmanız gerektiği yukarıdaki başlıkları inceledikten sonra gayet açıktır.

Sitenize zarar veren tüm kullanıcı ve algoritmalardan da kurtulmanız gerekecektir. Bunların yerine onaylanan içeriklere daha fazla yer verebilirsiniz.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/7-laws-of-the-google-universe-algorithm-updates-every-seo-should-know/238815/ sitesinden erişilmiştir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir