Sacoğulları (Saciler) Hanedanı

Sâciler veya Sâcoğulları Hanedanı, Azerbaycan’da hüküm sürmüş bir devlettir. Sâcoğulları, yani Saciler hanedanı, kuzeybatı İran’daki bir halife hükümdar soyu idi. Bu aile, kültürel olarak Araplaşmış ve Abbasi hizmetindeki Soğdlar boyundan bir komutan olan Ebu’s-Sâc Dîvdad b. Yûsuf Dîvdest’in ailesidir.

Ebu’s-Sâc Divdad b. Divdest, Ebu’s-Sâc Dîvdad b. Yûsuf Dîvdest’in ailesidir. Ebu’s- Sâc muhtemelen 822–823 yıllarında, Ahmed b. Ebî Hâlid’in Uşrûsana’yı fethi üzerine ülkesini terk etmiştir.

Ebu’s-Sâc’ın 879 yılında vefatı üzerine geride iki oğlu kalmıştı. Bunlar; Muhammed el-Afşin ve Yusuf idi.

Ebû Ubeydullah Muhammed el-Afşîn’e babasının ölümü üzerine 880′de Mekke valiliği ve Haremeyn verilmiştir. 878 yılından beri Mekke’nin kontrolünü elinde bulunduran Muhammed el-Mahzumi’yi 880 yılında yaptığı savaşla bu şehirden çıkarttı ve onun hâkimiyetinde bulunan Cidde şehrini aldı.

Bu yazı Azerbaycan’da hüküm sürmüş bir hanedan hakkında bilgiler içermektedir. Çalışma şahsım tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

 

[button label=”Tamamını Görüntülemek İçin Tıklayınız.” link=”https://ibocan.net/wp-content/uploads/2011/02/Saciler.pdf” target=”_blank” color=”blue” _fw_coder=”aggressive” __fw_editor_shortcodes_id=”edb579630de260ee99b69407b90e5b08″][/button]

“Sacoğulları (Saciler) Hanedanı” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir