Pinnacle Studio 15 Kurulum ve Kullanım

Programı kullanmayı bırakalı 5 sene oldu ve hafızamdaki yeri baya silindi. Yardım taleplerinize üzülerek yanıt veremiyorum.

Merhabalar, değerli bir büyüğümün isteği üzerine uzun zamandır yapmadığım kamera kayıt işlemleri için bilgisayar başına geçtim ve sizlere özellikle Panasonic HDC-MDH1 kamera ile kayıt yaparken kullandığım program olan Pinnacle Studio 15 hakkında bilgi vermek istedim. Bu programı tercih etme sebebim ilk bu işlere başladığımız da Pinnacle firmasının Studio 10 programıyla işe başlamış olmamdı.

Dikkat: Bilgisayarınızın ekran kartının minimum 1 gb olmasını öneririm aksi halde .mts uzantılı dosyaları bu programla düzenlemeye kalkarsanız, işiniz biraz zorlaşır. Çünkü görüntüde donmalar oluyormuş gibi gelir size. Kısacası Pinnacle Studio 15 ile çalışmak istiyorsanız bilgisayarınız kaliteli olmak durumunda.

Pinnacle Studio 15 Kurulumu

Programı indirmek istiyorsanız burada alanen paylaşım yapmam mümkün değil. Bu yüzden Google üzerinden Pinnacle Studio 15 Full yazarak arayıp bulabilirsiniz. Arama yapmak için tıklayın. Programı indirin ve rardan çıkarın.

 • Öncelikle Aktivasyon dosyasını çalıştırın.
 • Ardından PinnacleStudio_Trial_V15 dosyasını çalıştırın.

Pinnacle Studio 15 Kullanımı

 • Programda 3 ana menü var, bunlar: Import, Edit ve Make Movie.
 • Import menüsü videolarımızı programa aktarmak için kullanacağız, eğer ki Hafıza Kartlı bir kamera kullanıyorsanız, direk olarak Edit bölümüne geçebilirsiniz.
 • Edit bölümüne hafıza kartımızdaki tüm videoları sürükle – bırak yöntemiyle atıyoruz. Bu işlemler bilgisayarınızın hızına göre değişiklik gösterebilir. Buradaki videolardan istediğiniz parçaları aşağı alanda yer alan düzenleme kısmına atabilirsiniz. Gördüğünüz gibi attığımız video parçalarının üzerinde tik işaretleri çıktı.

pinnacle-studio-15-kullanim

 • Video parçalarının sol alanında gördüğünüz alanlar videomuza görsel olarak başka şeyler katmamıza yarar, mesela yazı yazabilir, menüler oluşturabiliriz.
 • O kısımları kurcalaya kurcalaya öğrenmeniz daha sağlıklı olur. Tekrardan söylüyorum, artık bu işleri yapmıyorum. Sadece bir büyüğümün ricası üzerine böyle bir anlatıma gittim.
 • Video ile işimiz bitince Make Movie kısmına geçebiliriz. Burada bizi biraz detaylandırmalar bekliyor. Çünkü program beklenmeyen bir hata verirse içine koyduğunuz DVD veya CD’nin yanabilir. O yüzden benim söyleyeceğimi yapmanız tamamen sizin cebinizi düşündüğüm içindir.
 • Öncelikle Make Movie kısmında aşağıdaki resimdeki ayarların yapılı olduğuna emin olun.

pinnacle-studio-15-kullanim1

 • Buradaki Settings butonunu tıklayınız ve aşağıdaki ayarları yapınız.

pinnacle-studio-15-kullanim2

 • Ok deyip ayarlarımızı tamamladıktan sonra, settings butonumuzun yanındaki alanda Create Disc yazan yerin artık Create Image yazdığını göreceksiniz. 
 • Buradaki temel amaç önce yapılan çalışmanın imaj dosyasını almak ve ardından DVD’ye yazdırmak.
 • Create Image dediğimiz anda önümüze ufak bir pencere çıkacak. Buradan imaj dosyamızı kaydedeceğimiz yeri seçeceğiz.

pinnacle-studio-15-kullanim3

 • Programımız çalışıp işlemini bitirince zaten uyarı veriyor. 2. resimdeki kırmızı çerçeveli alanda kırmızı renkli yazan yazının olduğu yerde yeşil renkte ingilizce başarılı olduğu yazacaktır.
 • Ondan sonra isterseniz Nero gibi bir Cd&Dvd yazdırma aracılığıyla isterseniz de yine bu programla DVD’nizi yazdırabilirsiniz. İşleriniz biraz yoğun ise ben Nero gibi bir program ile yapmanızı öneririm. Onda da Nero ile DVD yarat deyip, Pinnacle ile yapmış olduğunuz imaj dosyasını ki ismi VIDEO_TS oluyor bu dosyalarını buradan yazdırmak.

Biraz karışık olmuş olabilir ancak yoğunluktan ancak bu kadar oldu kusura bakmayın.

“Pinnacle Studio 15 Kurulum ve Kullanım” hakkında 2 yorum

 1. merhabalar, hocam konuun açılalı baya olmuş ama görüpte bir cevap verirsen çok sevinirim çok zor durumdayım günlerdim birtürlü halledemedim,
  sorunum ise pinnacle 15 i full olarak indirdim ekradan vol paketlerinide indirip kurdum lisansladım, lakin şu geçiş efektlerini birtürlü yükleyemedim pinnacle 9 da rahatlıkla yüklüyordum ama bu 15 versiyonunda ne yaptıysam birtürlü yükleyemiyorum, bilgin dahilinde beni aydınlatırsan çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir