Php Öğrenmeye Başladım

Teknoloji dünyasına 2006 yılında girmişim ve o günden bugüne kadar hep eksikliğini yaşadığım bazı şeyleri artık ön plana çıkardım. Mesela php kodlama dilini öğrenmek gibi. Neler mi yaptım o günden bugüne? Hazır scriptler, hazır tasarımlar üzerinden başlayan girişimim ki 2006 da benim internetim bile yeni bağlanmış ve sonrasında bir sene ara vermişim ki hiç bir kodlama dilini öğrenemedim. Dahası o zaman için içimde öyle bir istek yoktu.

2007 senesinde üniversiteye yerleştim ve 2009’a kadar neredeyse hiç bir şey ile ilgilenemedim desem yeri.  Ancak ilk domainimi 2008 yılında aldım ve ondan önceki iki sene boyunca HTML’e ancak giriş yapmıştım. İlk olarak sitemi HTML ile yapardım o da Frontpage ile 🙂

2009 sonrası üniversitede eve çıkmam ile birlikte 2010 senesinde HTML benim için bitmişti. Worpdress sistemi ile tanıştım ve kaynaştım ancak kendimi hiç geliştirmedim. WordPress üzerine ağırlık verdim ama oda nasıl söylenir, hataların, sıkıntıları sebebini bulup iyileştirmeler yapabiliyordum. Bu süreçte CSS de tamamlandı ki sene 2011 di.

2011 senesinde araya ameliyat vs. girdi o zamanlarda içimde kalan PHP dilini öğrenmek hevesi yarım kaldı.

2012 senesinde ise KPSS denilen bir bela ile uğraşmak zorunda kalınca her şey geriye gitti diyebilirim.

2013 bugün itibariyle merak saldığım PHP kodlama dilini öğrenmeye başladım. Zorlu bu süreçte inşallah iyi bir yol kat ederim diye umuyorum. İlk iş olarak değişken mantığından başladım ancak tam olarak nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda şüphelerim var. Doğru yolu bulursam zaten sıkıntıları aşarım. Yol göstermesi açısından da A’dan Z’ye PHP adlı kitabı alacağım. Kendi bacağımdan asılacağım yani. Takıldığım noktaları da netten araştırma yöntemi ile çözebilirim umarım. Yada ofisteki çalışma arkadaşlarım ile görüş alışverişi yaparak sorunlarımı çözmeye çalışırım.

Php kategorisi de oluşturup, yaptıklarım ile hem kendi kaynağımı oluşturmak hemde başkalarına faydası olsun istiyorum. Gerçi bir çok php ustası varken bizimkisi ancak amatör işi olur. Olsun bir yerden başlamak gerekli.

PHP NASIL ÖĞRENİLİR?

php

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir