Grafik

Photoshop ile Fotoğraf Kesme

Uzun bir aradan sonra abimin sorusu üzerine bir video çektim ve fotoğraf  nasıl kesilir göstermeye çalıştım. Tabi ben 3 dakikada yaptım ve model olarak kendime de küçük yeğenim Arda’yı seçtim..

Öncelikle kesilecek olan fotoğrafımızı açalım.. Layer > New Layer > Layer New Background ile resmimizi katman haline getiriyoruz bu işlemi Layer penceresinden background’u iki kez tıklayarak da yapabiliriz.

Ardından Quick Selection Tool aracımızı seçiyoruz.. Dikkat etmemiz gereken şey ise aşağıdaki resimde göreceğiniz “+” ve “-” quick selection tool araçlarıdır.

+ Resmimizde sileceğimiz alanı büyütmek için

– Resmimizde silmek istediğimiz alan dışına çıkarsak orada küçültme yapmak ve düzenleme yapmak için kullanacağımız aracımızdır.

Daha sonra resmimizde keseceğimiz alanı bu şekilde seçmeye başlıyoruz.. Çok fazla seçersek de dediğim gibi eksi ile geri alıyoruz.. Örnekte olduğu gibi

Resmimizi bu şekilde kesiyoruz resmimizde ufak tefek silinmeyen yerler olabilir onları da Eraser aracımız ile yapabiliriz zaten.. Tabi resme yakınlaşarak bunları daha düzgün bir şekilde yapmak daha sağlık bir görüntü elde etmemiz için bize olanak sağlar. Eğer resmimizde gözümüze hoş gelmeyen keskinlikler varsa bunları da Blur Tool aracı ile yumuşata biliriz.

Daha sonra resmimizi her hangi bir manzara resminin üzerine koyup gerekli ayarları yapabiliriz.. Eğer manzara resminize, kestiğiniz resim çok büyük gelirse CTRL+T yaparak resmi küçültebilirsiniz..

Eğer resminizi şeffaf bir hale getirmek isterseniz de resmin opacity değerini düşürün veya hazır opacity seçeneklerini deneyin.. Videoda ben denedim hiç birini beğenmedim ve kendim yaptım opacity değerini.. Resimde görünmesini istemediğim yerleri de Eraser tool aracı ile sildim..

Sonuç:

Biliyorum çok hızlı bir anlatım oldu ama Üniversiteye çıkmam gerekli.. Sorunlarınızı buradan yazabilirsiniz.. Daha detaylı bilgi verebilirim..

5 Yorum

 • Reply
  Okan
  13 Ekim 2011 at 16:07

  Başarılı bir çalışma. Hem ders hem de hazırlanan resim açısından. Emeğine sağlık kanka 😉

  • Reply
   İbrahim
   13 Ekim 2011 at 16:14

   Eyvallah kanka sağolasın..:)

 • Reply
  Sude
  5 Mayıs 2014 at 16:09

  Bende bu uygulama yok. 🙁 Nasıl bulacağım?

  • Reply
   İbrahim Yılmaz
   6 Mayıs 2014 at 11:53

   Merhaba,

   http://www.adobe.com/tr/products/photoshop.html üzerinden programı satın alabilir veya deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

   Ancak yasal olmayan yollar ile de programa ulaşmanız mümkün lakin bunu paylaşmak pek etik olmayan bir şeydir.

   • Reply
    Murat
    31 Temmuz 2014 at 00:19

    Ayrıntılı ve görsel anlatım olması öğrenme açısından çok iyi . Kesim yaparken yumuşak kısımı bilmiyordum . Örnekte ki bebek ayrıca çok tatlı maşallah.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: