Grafik

Photoshop Dersi: Userbar Yapımı

Geçenlerde yapmış olduğum bir kaç userbarı (imza resimleri) sizlerle paylaşmıştım. Paylaşımımın sonunda ise yapımını da anlatacağımı belirtmiştim. Şimdi o yüzden hemen dersimize geçelim diye düşünüyorum.

İlk olarak aşağıdaki resimlerde öngörüldüğü gibi 350*19 px ‘lik bir yeni photoshop dosyası açıyoruz ve ayarlarını aynı şekilde uyguluyoruz.

Açtığımız resmimizi kendi istediğim şekilde gradient tool ile boyuyoruz ben yapmayı düşündüğüm user bar için kırmızı ve tonlarını kullandım.

Daha sonra yeni bir resim açıyoruz 6×6 px olacak şekilde.

Yeni şeklimizide pencil tool ile değeri 1 olacak şekilde aşağıdaki gibi düzenliyoruz. Tam bir köşeden bir köşeye olacak. Bunun için resmimize 3200x zoom yapıyoruz veya 1600 o size kalmış.

Üst kısımdaki yönergelerden Edit >> Define Pattern seçeneğini tıklayarak bu resmimizi pattern haline getiriyoruz.

İlk gradient tool ile boyamış olduğumuz resmimizi gelerek Layer >> New layer seçeneğinden yeni bir layer oluşturuyoruz ve bunu Pattern Stam Tool aracı ile az önce oluşturduğumuz pattern’imizi seçerek boyuyoruz. Saydamlığını yani Opacity değerini %40 a düşürüyoruz.

Resmimiz aşağıdaki şekli alıyor böylece.

İmzamızda kullanacağım resmi üstteki görmüş olduğunuz gibi hazırladığımız resmimize yerleştiriyoruz ki ben Galatasaray amblemini koydum.

Ve birde istediğiniz bir yazıyı resmimizin sağ kısmına yazarak işlemimizi tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra yeni bir layer oluşturarak Rectangular Marquue Tool aracı üle resmimizin üst kısmına hafifçe bir elips çiziyoruz. İçini beyaza boyarak saydamlığını düşürüyoruz.

Sonuç: Şanlı Armanın Şanlı Taraftarı

13 Yorum

 • Reply
  hakan
  14 Temmuz 2010 at 00:46

  ibrahım bey:

  bunu Pattern Stam Tool aracı ile az önce oluşturduğumuz pattern’imizi seçerek boyuyoruz. Saydamlığını yani Opacity değerini %40 a düşürüyoruz. demişsinzi nerde bu bulamadım:)

  yardımız lazım dostum.

  • Reply
   İbrahim
   14 Temmuz 2010 at 03:22

   Hocam konuyu güncelledim sizin için Pattern Stamp Tool aracının yerini konu içerisindeki yeni resimde mevcut 🙂 Kolay gelsin…

   • Reply
    hakan
    14 Temmuz 2010 at 11:26

    eyw kardeşim anlaşıldı tşk…sağolasın.

 • Reply
  hakan
  14 Temmuz 2010 at 11:52

  ibrahim kardeş tek sorun yazı yazmak kaldı bu yazı kalıbları yok netteki userbarlarda başka yazılar var örnekveririsem 2 tane:
  http://img154.imageshack.us/img154/1818/animasyonhttp://img167.imageshack.us/img167/8903/lostfanpv

  nasıl bu yazıları yazabiliriz?acaba?

  saygılar…

  • Reply
   İbrahim
   14 Temmuz 2010 at 21:30

   Bu yazı fontlarını internetteki font sitelerinden bulabilirsiniz hocam. dafont.com, 1001freefonts.com gibi sitelerden beğendiğiniz yazı fontunu indirin, bilgisayarınızın denetim masasına gelin, orda yazı tipleri klasörünün içine kopyalayın. O yazı fontu artık sizin için kullanılabilir olacaktır. Örnek verdiğiniz yazı fontlarının isimlerini bilmiyorum tam olarak. Ancak benim kullandığım Bank Gothic yazı fontu

   • Reply
    hakan
    16 Temmuz 2010 at 00:04

    oda tamam kardeş visual diye bir sey attım başkada attım font doldu :)yazı tipi bölümü bu fontta yazı yazarken bırden yazının ortasında başka fonta geçti anlamadım userbar vs yaptım sağolasın ama yazı fontu vısual ama yarıda arial roman vs olur anlamdım neden?bu iletiler okuyanlar içinde iyi kaynak olacak ibrahim kardeş.)birde zoom 3200 olmuyor bende nedense:(

    • Reply
     İbrahim
     16 Temmuz 2010 at 07:16

     Hakan kardeşim, yazdığın yazıda "ç,ı,ş,ğ" gibi türkçe karakterler varsa yazı fontu değişebilir. Bir çok font Türkçe karakter desteklemeyebilir. Bunlara dikkat etmelisin, kolay gelsin tekrardan. Zoom 3200 olmuyorsa belki photoshop sürümünden olabilir hiç dikkat etmedim ben ona. 1600 zoom da pattern yapman için yeterlidir.

 • Reply
  hakan
  16 Temmuz 2010 at 11:22

  eyw kardeşim bir örnek yaptım olmadı ama beğenirmisin bir bak bakalım:)
  http://img594.imageshack.us/img594/8813/farfan.gi… (bu benim yapım)
  http://img6.imageshack.us/img6/593/fenerv.gif (buda ithal)

  Şimdi fenerli olanı neden gösterim sanA açıklıyım kısaca dostum benimyaptığım userbar logosu beyaz, kırmızı siyahın ustunden geçmiyor ve kırmızı siyah'dan ayrılıyor beyaz ile fenerin ki ise hem ince çizgi (bu ince çizgiyi nasıl yaparız?)ve renk userbar renginin üstünde fener logosu orda aşağı yukarı gidiyor benimki ise beyaz biryer olarak ayrılıyor userbarda 🙁 bilgin varsa son sorumda bu olsun:) yardımların için tekrardan çok teşekkür ederim kardeşim sağolasın.

  • Reply
   İbrahim
   18 Temmuz 2010 at 18:01

   Kardeşim Eskişehirspor un logosunun bulunduğu layer ı pattern ile boyadığın layer'ın altına taşı. O siyah çizgiler üst kısma gelir. Birde logoyu güzelce kesmelisin ki o beyazlıklar kaybolsun 🙂

 • Reply
  h
  20 Temmuz 2010 at 00:55

  tmmdır ibrahim kardeş çözdüm olayı yapıyorum .su an 1 haftada userbarı anladım teşekkürler..yardımlarıniçin okuyanlarada kaynak olur bilgiler paylaşım:) çok güzel bir kişisel site tbr …k.i.b kardeş kal sağlıcakla…

  • Reply
   İbrahim
   21 Temmuz 2010 at 12:21

   Rica ederim kardeşim 🙂 Görüşlerin içinde ayrıca teşekkür ederim …

 • Reply
  jetonlu çamaşır makinesi
  23 Temmuz 2014 at 15:00

  En çok merak ettiğim konulardan biriyidi.Gerçekten çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş.Sizlerin diğer yazılarınızıda okuduktan sonra güzel şeyler öğreneceğime inanıyorum.

  Teşekkür ederim İbrahim.

 • Reply
  Genel Forum
  1 Ağustos 2014 at 13:10

  Güzel bir anlatım olmuş tebrik ederim.

  Rank yapımı anlatımlarınızıda bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: