Photoshop Dersi: Userbar Yapımı

Geçenlerde yapmış olduğum bir kaç userbarı (imza resimleri) sizlerle paylaşmıştım. Paylaşımımın sonunda ise yapımını da anlatacağımı belirtmiştim. Şimdi o yüzden hemen dersimize geçelim diye düşünüyorum.

İlk olarak aşağıdaki resimlerde öngörüldüğü gibi 350*19 px ‘lik bir yeni photoshop dosyası açıyoruz ve ayarlarını aynı şekilde uyguluyoruz.

Açtığımız resmimizi kendi istediğim şekilde gradient tool ile boyuyoruz ben yapmayı düşündüğüm user bar için kırmızı ve tonlarını kullandım.

Daha sonra yeni bir resim açıyoruz 6×6 px olacak şekilde.

Yeni şeklimizide pencil tool ile değeri 1 olacak şekilde aşağıdaki gibi düzenliyoruz. Tam bir köşeden bir köşeye olacak. Bunun için resmimize 3200x zoom yapıyoruz veya 1600 o size kalmış.

Üst kısımdaki yönergelerden Edit >> Define Pattern seçeneğini tıklayarak bu resmimizi pattern haline getiriyoruz.

İlk gradient tool ile boyamış olduğumuz resmimizi gelerek Layer >> New layer seçeneğinden yeni bir layer oluşturuyoruz ve bunu Pattern Stam Tool aracı ile az önce oluşturduğumuz pattern’imizi seçerek boyuyoruz. Saydamlığını yani Opacity değerini %40 a düşürüyoruz.

Resmimiz aşağıdaki şekli alıyor böylece.

İmzamızda kullanacağım resmi üstteki görmüş olduğunuz gibi hazırladığımız resmimize yerleştiriyoruz ki ben Galatasaray amblemini koydum.

Ve birde istediğiniz bir yazıyı resmimizin sağ kısmına yazarak işlemimizi tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra yeni bir layer oluşturarak Rectangular Marquue Tool aracı üle resmimizin üst kısmına hafifçe bir elips çiziyoruz. İçini beyaza boyarak saydamlığını düşürüyoruz.

Sonuç: Şanlı Armanın Şanlı Taraftarı

“Photoshop Dersi: Userbar Yapımı” hakkında 13 yorum

 1. ibrahım bey:

  bunu Pattern Stam Tool aracı ile az önce oluşturduğumuz pattern’imizi seçerek boyuyoruz. Saydamlığını yani Opacity değerini %40 a düşürüyoruz. demişsinzi nerde bu bulamadım:)

  yardımız lazım dostum.

  1. Hocam konuyu güncelledim sizin için Pattern Stamp Tool aracının yerini konu içerisindeki yeni resimde mevcut 🙂 Kolay gelsin…

  1. Bu yazı fontlarını internetteki font sitelerinden bulabilirsiniz hocam. dafont.com, 1001freefonts.com gibi sitelerden beğendiğiniz yazı fontunu indirin, bilgisayarınızın denetim masasına gelin, orda yazı tipleri klasörünün içine kopyalayın. O yazı fontu artık sizin için kullanılabilir olacaktır. Örnek verdiğiniz yazı fontlarının isimlerini bilmiyorum tam olarak. Ancak benim kullandığım Bank Gothic yazı fontu

   1. oda tamam kardeş visual diye bir sey attım başkada attım font doldu :)yazı tipi bölümü bu fontta yazı yazarken bırden yazının ortasında başka fonta geçti anlamadım userbar vs yaptım sağolasın ama yazı fontu vısual ama yarıda arial roman vs olur anlamdım neden?bu iletiler okuyanlar içinde iyi kaynak olacak ibrahim kardeş.)birde zoom 3200 olmuyor bende nedense:(

    1. Hakan kardeşim, yazdığın yazıda "ç,ı,ş,ğ" gibi türkçe karakterler varsa yazı fontu değişebilir. Bir çok font Türkçe karakter desteklemeyebilir. Bunlara dikkat etmelisin, kolay gelsin tekrardan. Zoom 3200 olmuyorsa belki photoshop sürümünden olabilir hiç dikkat etmedim ben ona. 1600 zoom da pattern yapman için yeterlidir.

 2. eyw kardeşim bir örnek yaptım olmadı ama beğenirmisin bir bak bakalım:)
  http://img594.imageshack.us/img594/8813/farfan.gi… (bu benim yapım)
  http://img6.imageshack.us/img6/593/fenerv.gif (buda ithal)

  Şimdi fenerli olanı neden gösterim sanA açıklıyım kısaca dostum benimyaptığım userbar logosu beyaz, kırmızı siyahın ustunden geçmiyor ve kırmızı siyah'dan ayrılıyor beyaz ile fenerin ki ise hem ince çizgi (bu ince çizgiyi nasıl yaparız?)ve renk userbar renginin üstünde fener logosu orda aşağı yukarı gidiyor benimki ise beyaz biryer olarak ayrılıyor userbarda 🙁 bilgin varsa son sorumda bu olsun:) yardımların için tekrardan çok teşekkür ederim kardeşim sağolasın.

  1. Kardeşim Eskişehirspor un logosunun bulunduğu layer ı pattern ile boyadığın layer'ın altına taşı. O siyah çizgiler üst kısma gelir. Birde logoyu güzelce kesmelisin ki o beyazlıklar kaybolsun 🙂

 3. tmmdır ibrahim kardeş çözdüm olayı yapıyorum .su an 1 haftada userbarı anladım teşekkürler..yardımlarıniçin okuyanlarada kaynak olur bilgiler paylaşım:) çok güzel bir kişisel site tbr …k.i.b kardeş kal sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir