Komşuda Pişer Bize de Düşer

Havalar çok sıcak, bir o kadar da uluslararası arenadaki sıcaklık da düşmek bilmedi. Uzun zamandır siyasi bir konuda yazmamıştım. Ama bir değinmek istedim bugün.

Tarih 2003, Amerika Irak’a giriyor ve milyonlarca kayıp, sene 2005 Bölgesel Kürt Yönetimi oluşturuluyor ve Irak’ın kuzeyi Kürdistan olarak adlandırılan özerk bir yapı ile şekilleniyor.

Tarih 2010 Aralık, Tunus’da Arap Baharı adını verdiğimiz isyanlar silsilesi başladı ve başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok devlet demokratikleşme adı altında bu isyanlara her türlü desteği verdi. Sonuçta ne oldu ülkelerde rejimler değişti, savaşlar yaşandı. Sonuç yine sayısı tahmin edilemeyen insan kayıpları ve hala da devam ediyor.

Tarih 2012 ve güney komşumuz Suriye de Esed yönetimi ile muhalifler arasında çatışmalar gittikçe artıyor. Muhaliflerden Suriye Demokratik Birliği (PYD) Suriye’nin kuzeyini ele geçirmiş durumda ve PYD’nin PKK ile olan bağlantısı biliniyor. Yani bundan sonrası için komplo teorileri üretmeye hiç gerek yok. Durum çok açık ve net belli.

PYD ve PKK birleşecek dahası Irak nasıl 3’e bölündü ise muhtemel olarak Suriye’de bölünecek ve Suriye’nin kuzeyinde bölgesel bir Kürt yönetimi de oluşacak. Iraktaki yönetim ile bir birleşme yaparlar mı yapmazlar mı şu an için bilemeyiz lakin, birleşme olsa da olmasa da sıra bir gün İran ve Türkiye’ye gelecektir.

İran’da dış güçlerin işleri biraz daha karışık olabilir diye düşünmekteyim zira İran’ın batısında Türkmenler ağırlıkta olduğu için burada kolay kolay bir hakimiyet kurmak zor olur.

Türkiye’ye gelince. Muhtemelen Bölgesel Kürt Yönetimi Türkiye’den toprak talep edecektir ve savaş Türkiye’nin kapısına kadar gelecektir. Devletimizin benim kanaatimce bu yönde yapması gereken tek şey, Suriyedeki muhalifleri desteklemeyi bırakmak ve kendi iç işlerine dönmektir. Ayrıca kısa sürede terör sorununa kalıcı bir çözüm getirecek faaliyette bulunmalıdır. Buda Pkk ile sıkı bir savaş ile olacak iştir. Öyle 2 şehit verdik operasyon yapalım meselesi değildir.

Sanırım sinirlerim biraz zıplıyor yazımı burada sonlandırıyorum. Allah yardımcımız olsun, devletimizin yöneticilerine biraz daha sakinlik ve sağduyu versin 😉

“Komşuda Pişer Bize de Düşer” hakkında 1 yorum

  1. Aslında herkes olacakları az-bucuk tahmin edebiliyor. Fakat; bazı kötü senaryoların gerçekleşmesi, şuan var olan kötümserliğimizi körükler, perçinler – düşünüldüğü gibi olmayan sonuçlar çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir