Kadına Şiddete Karşı Eğitim

Ülkemizin belki de en büyük toplumsal sorunlarından birisi kadına şiddet.. Yapılan araştırmalara baktım da “şiddete maruz kalıpta bunu başkasına anlatmayan” kadınların oranı %50 civarında.. Şimdi herkes biraz daha kafasını toplayarak düşünmeli.. Tarih bilgimden yola çıkarak, Türk milleti, Türkistan coğrafyasında (Orta Asya) yaşarken, kadın yada o zamanki adı ile belirteyim hatun kurultaya eşlik ederken, günümüzde kadınlara bu denli şiddetin hortlaması ve günden güne çığ gibi büyüyerek gitmesinin tek sebebi ne olabilir.. Eğitim mi? yoksa başka bir yolu da olabilir mi?

Şimdi biraz geçmişe doğru yolculuk yapalım.. Hepimiz yada bir çoğumuz ailemizde birazcık da olsa tartışmaları, kavgaları gördük. İlkokula giderken, dışarıdan eve geç geldiği için dayak yiyen arkadaşlarımı ve kendimi biliyorum.. Aileme kızmıyorum bu konuda onlar öyle görmüşler, fakat değiştiler şimdi.. Ama hala bu olaylar günümüzde oluyor. Küçük çocuğun gözünün önünde, babası annesini dövüyor. Çocuğun gözünde ilk izlenim ne olabilir ki? Psikiyatr veya psikolog değilim detaylı bir sonuca varamam belki ama bence o çocuğun düşüncesi şu olabilir.. Babalar, anneleri döver.. Evet babalar, anneleri döver.. Öğretmen, ödevini yapmayan öğrenciyi döver.. Biz bu şekilde büyüdük.. Ben defterimde iki yaprak boş bıraktım diye dayak yedim.. Nöbetçi olduğum günün sabahında, tahtayı silmek için içeri girip İstiklal Marşımıza yetişemedim diye burnumdan kan gelircesine dayak yedim.. Fasulye çimlendirme olayları vardı. Onu yapmayan arkadaşımın dayak yediği de gördüm.. Dayak yiyen bir erkek çocuk dayak atmaz mı? Tabi gerekli olan entellektüel seviyeye ulaşmadıysa. Zaten çıtası yüksek olan bir insan her zaman için şiddete karşı çıkar.

“Çocuklar Duymasın” dizisi ilk başladığında ebeveynler çocukların önünde tartışmamak için mutfağa giderlerdi, şimdi öyle mi bilmiyorum, dizi devam ediyor sanırım.. Neyse, toplumumuza çok açık bir mesaj veriliyordu orada çocukların önünde tartışmayalım diyerek.. Ama çevremden biliyorum o zaman için bu mevzu bir çok kere alay konusu oldu.. Bu mesajın farkına varan oldu mu acaba?

Tamam insanoğluyuz, her an ne olacağını bilemeyiz. Tartışmalarda yaşanılır zira mükemmel değiliz.. Fakat eğitimsiz olunca iş böyle çığrından çıkar.. En son Manisa’da bir şiddet olayı yaşandı ve Fatih Altaylı HaberTürk gazetesinin 7 Ekim Cuma günkü baskısında olaya dair bir fotoğraf yayınladı.. Kadıncağızın içler acısı hali, görenlerin tüyleri ürpertecek cinsten.. Resmi sayfaya direk olarak yerleştirmek istemiyorum.. O yüzden resmi incelemek isterseniz aşağıdaki linki tıklayın..

http://ibocan.net/wp-content/uploads/2011/10/haberturk-2011-10-07.jpg

Bunu yapan kişi bir insan olamaz ya.. Bu nasıl bir gözü dönmüşlüktür.. Ben daha karşımdaki kişiye çok ağır laf söyleyemezken, incitmekten korkarken bu kadının kocası tarafından bu şekilde katledilmesine diyecek söz bulamıyorum..

Peki yapılması gerekenler, bu olayların tamamen yok olması için yapılabilecek bir şeyler yok mu? Elbette vardır..

Ben aklımdan geçenleri yazmak istiyorum..

  • Yasalar: kadına şiddete dur diyecek caydırıcı kanunların oluşturulması. Karısını öldüren koca 1-2 yıl hapiste yatıyor, sonra da salınıyor.. Oh ne ala memleket! Bence böyle kişilere toplumsal cezalar verilmeli. Sosyal duyarlılık kazanabilir belki ne bileyim..
  • Eğitim: Okullarda, öğretmen ve öğrenci ilişkileri yasalar ile düzenlenmiş olabilir. Talim terbiye kurulunun bu yönde mutlaka işleyen bir düzeni vardır ama bu düzenin takipçisi olacak insanlar var mıdır? Bence bu yönde bir adım atabilir Milli Eğitim Bakanlığı.
  • Aile-Eğitim: Aileler bu konuda daha hassas olmalı bence.. Şimdi bir baba olduğumuzu var sayarak evladımız olan bir kızın kocası tarafından öldürülmesine göz yummayacağımız gibi aile içinde de buna göre hareket edilmeli..
  • Medya: Yazılı, görsel medyada eğitimsel yayınlara öncelik verilmeli.. (Fatmagül’ün Suçu Ne? vs gibi diziler kadına şiddeti tetiklemekten öteye gitmiyor)
Yukarıdaki videoyu da izlediyseniz artık gerisi bize kalmış.. Lütfen duyarlı olalım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir