İnternet Teknoloji

İspanya’da Facebook’a Yasal Düzenleme

Rusya’ da hükümetin facebooku kapatabileceğini duyurmasının ardından şimdide İspanyanın facebook için yasal düzenlemeye gitmesi bekleniyor. İspanyanın basın sözcüsü yaptığı açıklamada ülkelerinin son derece demokratik bir ülke olduğunu ancak taviz vermemeleri gereken bazı durumlar oluştuğunu sözlerine ekledi.

İspanyada kişisel hak ve özgürlüklerin sonuna kadar korunacağını söyleyen basın sözcüsüne yöneltilen ülkede ifade özgürlüğü kaybolacak mı sorusuna zaten ifade özgürlüğünün daha doğru anlaşılabilmesi için böyle bir karar aldık diye yanıt verdi. İspanya başbakanı geçtiğimiz günlerde silahlı saldırıya uğramıştı. Bunun ardından sosyal medyada o silahlı saldırıyı destekleyen açıklamalar yapılmıştı.

O açıklamaları yapan kullanıcılar tek tek bulunup sorgulanmaya başlandı. Ülkede bu durum gündemin en tartışılan konularının başında geliyor. Muhalefet yaptığı sert çıkışlarla iktidara yüklenmeye başladı. İspanyanın facebook kullanıcıları büyük bir gösteri düzenleyeceklerini bildirirken bu kararın konuşma özgürlüğüne kadar gidebileceğinden endişe duyduklarını dile getirdiler.

Şu anki İspanyol hükümetinin göze çarpan sert ve kararlı tutumu gençleri bezdirmiş durumda. İspanyol köşe yazarları bu düzenlemenin iç karışıklığa kadar gidebileceğini söylediler. Bu karar ülkeyi ikiye bölmüş durumda. Kimilerine göre seçimlerin uzak olması bu kararın cesaret fitilini ateşledi. Hükümet gösterilere asla taviz vermeyecek. Tabi bu kararın meclisten geçmesi gerekmekte aksi halde bütün söylemler boşa gidecek.

Hükümet sözcüsü bu kararla dünyanın öncüsü olacaklarını ve bir domino etkisi yaratacağını söyledi. Dünya’ da çoğu hükümetin korkusunun facebook olduğu çok açık ve net. İspanya basın sözcüsünün dediği gibi domino etkisi yaratır mı bilinmez ancak bu kısıtlamanın birçok şeyi de beraberinde götüreceği kesin.

ispanyada-facebook-duzenlemesi

12 Yorum

 • Reply
  Ekonomi haberleri
  6 Eylül 2014 at 18:50

  Yerinde bir karar olmuş bence

 • Reply
  implant
  13 Eylül 2014 at 17:00

  Zaten Facebbok’u asıl kontrol edenin Zuckenberg değil de CIA olduğu ve bu sayede dünya genelinde yüzmilyonlarca kişiyi fişlediği iddia ediliyor.

 • Reply
  Maraton
  24 Eylül 2014 at 00:15

  düzgün ve gerekli bir karar olmuş bencede

 • Reply
  karşıyaka bilgisayar servisi
  25 Eylül 2014 at 14:04

  Facebook için çok fazla yasaklar ve kısıtlamalar getiriyorlar sanki ilerleyen zamanlarda facebook ile ilgili önemli bir kritik karar alınacak gibi

 • Reply
  saç dökülmesi tedavisi
  26 Eylül 2014 at 20:05

  Karar tartışılır ancak sanal alemin kesinlikle yasal düzenlemeler ile iyileştirilmesi gerekiyor.

 • Reply
  Beyazlatıcı Krem
  24 Mayıs 2015 at 14:40

  Haklılar hak verdim.

 • Reply
  Alternator
  6 Kasım 2015 at 15:52

  Verdikleri kararı destekliyorum.Çok iyi bir karar.

 • Reply
  Gelin Arabası Kiralama
  1 Aralık 2015 at 04:24

  Türkiye yapsa faşist devlet diktatör falan diyecek bir sürü insan çıkar

 • Reply
  Ali
  31 Aralık 2015 at 02:48

  Yerinde karar olmuş

 • Reply
  Ankara Marka Tescil
  19 Ekim 2016 at 14:09

  Aynı facebook düzenlenmelerini Türkiye’de de bekliyoruz

 • Reply
  Mutfak Halısı
  2 Haziran 2018 at 10:27

  Karar tartışılır ancak sanal alemin kesinlikle yasal düzenlemeler ile iyileştirilmesi gerekiyor.

 • Reply
  Bursa logo bayisi
  6 Kasım 2018 at 13:03

  Tek bizim ülkede değilmiş 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: