Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Sosyal Medya Siteleri Nelerdir?

Türkiye’de Facebook, Instagram, Youtube ve Twitter dörtlüsü en popüler sosyal ağlar olsa da, dünya üzerinde bu dörtlü en çok ziyaret edilen sosyal medya siteleri arasında yer almaktadır. Listede hiç duymadığınız bazı site ve uygulamalar olabilir. Listeye girmesindeki en büyük etkenler Çin’de popüler olmasından kaynaklıdır. Ben listeye ilk 15 siteyi aldım.

İster bir sosyal medya kullanıcısı, isterseniz de dijital pazarlamacı olarak bu verileri incelemekte fayda olacağını düşünüyorum. Son zamanlarında dijital pazarlama ve sosyal medya üzerine çalışmalarımı arttırmış durumdayım. Bunun temel sebebi ise ülkemizde bu alanda yetişmiş kalifiye insanların azlığı, dijital pazarlama için kimi firmaların çok gereksiz mecralarda çok gereksiz harcama yaptığını görmemden kaynaklı. Neyse lafı fazla uzatmadan hangi sitelerin listede yer aldığına hızlıca bir göz atalım.

1.Facebook (Aylık 2.23 milyar aktif kullanıcı)

Facebook ayda 2 milyardan fazla kullanıcı tarafından kullanılmakta ve bu dünya nüfusunun 3’te 1’ine yakın bir rakam. 65 milyondan fazla sayfa ve milyonlarca reklam veren olduğunu düşününce hala dünyanın en büyük sosyal medya sitesi ünvanını korumakta.

2.Youtube (Aylık 1,9 milyar aktif kullanıcı)

Google’a ait bir marka olan Youtube’da her gün milyarlarca saat video izlenerek zaman harcanılıyor.

3.WhatsApp (Aylık 1,5 milyar aktif kullanıcı)

180’den fazla ülkede insanların iletişim kurmasını sağlayan bir mesajlaşma uygulaması. İlk çıktığında sadece arkadaşlar ve aile arasında iletişim sağlamak amacıyla kullanılan uygulama, gelişimiyle birlikte bir çok alanda hizmet vermeye başladı. (Taksiciye konum atmak, hastaneye soru sormak gibi)

Ayrıca Whatsapp küçük ve büyük ölçekli işletmelere, müşterileri ile olan satın alma süreçlerinin bilgi akışını sağlaması için de API hizmeti veriyor.

4.Messenger (Aylık 1,3 milyar aktif kullanıcı)

Messenger, Facebook’a bağlı bir mesajlaşma özelliği idi ve 2011 yılından sonra Facebook, Messenger’ı bir uygulama haline dönüştürdü ve bir geçiş sürecinden sonra mobil uygulama tarafında Facebook üzerindeki bir mesajı okuyabilmemiz için uygulamayı zorunlu hale getirdi.

5.WeChat (Aylık 1,06 milyar aktif kullanıcı)

Ülkemizde özellikle 2012 – 2013 senelerinde çok aktif reklam kampanyası yürüten WeChat bir mesajlaşma uygulaması iken şu anda bir çok işe yarar durumda. Alışveriş yapmak, ödeme yapmak, para transferi vs gibi bir çok farklılığı bünyesine katmış gözüküyor.

6.Instagram (Aylık 1 milyar aktif kullanıcı)

Fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram, Facebook tarafından 2012 senesinde 1 milyar dolara satın alınmıştı. Önce Vine’ı bitiren sonra da Snapchat’i yok etmeye karar veren bir uygulama olarak görüyorum halen. Zira Vine ile 6 saniyelik videolar çekilirken instagram video özelliği ekleyip Vine’a darbe vurmuştu ki Vine daha sonra kapatıldı. Daha sonra Snapchat’in hikaye özelliğini kendisine Snapchat’in yok oluşunu izliyor.

7.QQ (Aylık 861 milyon aktif kullanıcı)

Çinliler arasında popüler olan mesajlaşma platformudur. 80 ülkede ve başka dillerde kullanılabilir olduğu yazılmış. QQ hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim. Uygulamayı indirdim ancak direkt Çince karşıladığı için beni silmek zorunda kaldım 🙂

8.Tumblr (Aylık 642 milyon benzersiz ziyaretçi sayısı)

Tumblr, metin, bağlantı, fotoğraf, video, müzik vs paylaşabileceğimiz bir mikro blog ve sosyal ağ sitesi. Tumblr üzerinde kullanıcılar bir çok şeyi paylaşabiliyorlar.

9.Qzone (Aylık 632 milyon aktif kullanıcı)

Kullanıcıların blog yazabildiği, multimedyalar yükleyebildiği, oyun oynayabildiği Çin merkezli bir sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesi daha. Çinli arkadaşlarımız kendi aralarında bir hayat yaşadıkları için içeriye giriş yapıp merak dahi etmediğimi bildirmek isterim.

10.Tik Tok (Aylık 500 milyon aktif kullanıcı)

2018 yılının ilk çeyreğinde sosyal medya uygulamaları arasında en çok indirilen uygulama olarak göze çarpan Tic Toc rahatsız edici reklamları ile benim aklımda yer etmiş durumda. Uygulama üzerinden müzikli videolara çekebiliyorsunuz.

Daha önce kendisine benzer olan musical.ly’yi satın almışlar. 2019 ve 2020’de tüm dünyaya yayılma hedefleri var sanırım. Instagram bir karşı atak yapmazsa 🙂

11.Sina Weibo (Aylık 392 milyon aktif kullanıcı)

Çinli kullanıcıların Twitter’ı olarak bilinir. Çünkü Çin’de Twitter kullanımı yasaklanmıştır. Twitter’daki bir çok özelliği kendisinde barındırır. Sanırım daha farklı özellikleri de eklemişler. Haber sitesi gibi girişte bir slayt beni karşıladı.

12.Twitter (Aylık 335 milyon aktif kullanıcı)

140 karakter sınırı ile başlayan her şeyi Twitter’a yazma isteğimiz daha sonra 280 karakter izni ile destanlaşmaya başladı. Twitter’ın bence tercih edilmesindeki en önemli sebep, gerçek zamanlı bilgilere anlık olarak ulaşılabiliyor olmasıdır.

Ayrıca malumunuz 2013 senesinde Gezi Parkı olayları Türk kullanıcılar açısından Twitter üzerinden mevcut olan şeyleri paylaşmak için aktif bir şekilde kullanılmıştı.

Twitter’ın bir başka kullanım amacı ise müşteri hizmetleri kanalı olmasıdır. Bir marka ile ilgili şikayetinizi diğer sosyal medya siteleri üzerinden yazdığınız zaman aynı desteği alamayacağınız çok aşikardır.

13.Reddit (Aylık 330 milyon aktif kullanıcı)

Kullanıcıların sorular sorabildiği, ekip kurabildiği, bağlantı paylaşabildiği bir komin sitesi tarzı bir şey. Sloganları ise “İnternetin Ön Sayfası”. 2005 yılından günümüze kadar gelişerek geliyorlar.

Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar diğer kullanıcılar tarafından oylanabilmekte. Site dili İngilizce olduğu için dünyanın bir çok yerinden kullanıcı bulunmaktadır.

14.Baidu Tieba (Aylık 300 milyon aktif kullanıcı)

Baidu Tieba Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu tarafından ortaya çıkarılmış çevrimiçi bir forumdur.

15.LinkedIn (Aylık 294 milyon aktif kullanıcı)

LinkedIn iş dünyasının Facebook’u gibi gözükmektedir. Eskiden sadece özgeçmiş güncelleme ve iş arama amacıyla kullanılsa da günümüzde sektör uzmanlarınca içerik paylaşmak, ağ veya kişisel marka oluşturmak amacıyla da kullanılıyor.

Tabi Türkiye’de çöpçatanlık sitesi gibi kullanma, iş dünyasından tanımadığımız birine ulaşmak amacıyla da epeyce kullanılmakta.

Siz hangi sosyal medya sitelerini kullanıyorsunuz?

Aşağıya yorum olarak en çok kullandığınız sosyal medya sitelerini paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Resimlerinizi/Tasarımlarınızı Geliştirmenin 11 Temel İlkesi

Markamız adına sosyal medyada düzenli paylaşımlar yapıyoruz. Ancak paylaşımlarda kullandığımız görselleri geliştirerek daha çok dönüş alabileceğimizi de biliyoruz.

Buffer adlı web sitesi bununla ilgili olarak 11 maddelik bir infografik (bilgilendirici görsel) hazırlamış. Görsel İngilizce ancak maddeleri Türkçe olarak aşağıya ekliyorum. Kendimden de bir kaç not ile yazıyı daha da zengin hale getirmeye çalışacağım.

Dilerim bundan sonraki paylaşımlarınızda bu hususlara dikkat ederek daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Önce infografik gelsin 🙂

1.Renk

 • Duyguları iletmek için kullanılır
 • Belirli bir kişiliği/karakteri destekler, ön plana çıkarır
 • Görselin ruh halini ve atmosferini belirler

Renkler ile ilgili bazı ipuçları verebiliriz. Mesela;

 • Kırmızı: Enerji ve aciliyet bildirir
 • Turuncu: Agresiflik
 • Sarı: İyimser ve gençlik
 • Yeşil: Zenginlik ve rahatlama
 • Mavi: Güven ve güvenlik
 • Pembe: Romantik ve kadınsı
 • Siyah: Güçlü ve şık
 • Mor: Yatıştırı ve sakin

2.Denge

 • Uyum hissi yaratır
 • Simetrik veya asimetrik olabilir
 • Her bir parçanın bir ağırlığı olur

Görsellerdeki denge çok önemlidir. Bunun için simetrik ögelerden faydalanılabileceği gibi, asimetrik ögeler de yeri geldiğinde mükemmel bir uyum ile görsel üzerinde denge sağlayabilir. Ya da ögelerin boyutu, renkleri, sıcaklık veya soğukluğu, gölgeleri bile bu dengeyi sağlamanıza yardımcı olur.

Simetrik bir gitlab çalışmasını buraya ekleyerek fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak isterim.

Buffer’da paylaşılan ve asimetrik bir görsel ile de nasıl bir denge sağlanıldığını belirten görselimiz ise bir çoğumuzun belki de sosyal medyada karşısına çıkan okyanustaki kayık ve altından geçen balina fotoğrafıdır.

3.Çizgiler

 • Gözleri yönlendirmeye yardımcı olur
 • Düz çizgiler bir uyum oluşturmanıza yardımcı olur
 • Kıvrımlı çizgiler görsele hareket katmanıza yardımcı olur

Buradaki temel işlevimizin çizgilerimiz ile görsele bakan kişiyi istediğimiz tarafa yöneltmek olmalıdır.

4.Tipografi

Görselimizde yazı tipi kullanacak isek ne olursa olsun ilk önceliğimiz okunaklı olmasıdır. Özgün olmak adına okunaklı olmayan bir yazı tipi seçmeniz tamamen sizin zararınıza olacaktır.

 • Görselde kullanılacak yazı tipini en fazla 3 farklı tip olacak şekilde sınırlandırın.
 • Baskı için ‘serif’ yazı tiplerini, web siteleri için ‘san-serif’ yazı tiplerini tercih ediniz. Yazı tipleri ile ilgili olarak aşağıda ön izlemesi olan görseli inceleyebilirsiniz.
 • Büyük başlıklar için karakter aralığı kullanın.
Yazı Tipi Rehberi

5.Kontrast (Zıtlık/Karşıtlık)

 • Şekillerle, renklerle ve öge boyutlarıyla zıtlık ekleyiniz. Örneğin koyu zemin üzerine açık renk ile yazı yazdığımızda yazımız ön plana çıkarken görselimiz bu zıtlıkla dikkat çekiyor. İşte buna patlama deniliyor. Bazen duyarsınız, görsel patlıyor derler. İşte biz buna kontrast yani zıtlık/karşıtlık diyoruz.

Bahsettikleri şey, görüntüdeki karşıtlık. Kontrast, bir ögenin öne çıkmasını veya diğer ögelerden daha dikkat çekici olmasını sağlayarak ögeler arasında farklılaşmayı sağlar.

Bunun için aşağıdaki görseli inceleyebiliriz. Koyu yeşil zemin üzerine Gevheri’nin bir dizesini beyaz ve ‘sans-serif’ bir yazı fontu ile ekledim. Vermek istediğim mesajımı daha büyük bir şekilde yazdım.

6.Ölçek

 • Farklı ögeleri boyutlandırın
 • Bazı alanlara dikkat çekmenizi sağlar
 • Bir konsept oluşturmanıza yardımcı olur

Ölçeklendirmedeki temel amaç yine dikkat çekmektir. Örneğin yazı boyutları büyütülerek mesaja dikkat çekilirken, konsept uzaklaştırılır. Üstteki kullandığım görsel bir nebze bunu anlatabilir. Ancak aşağıdaki görsel tam anlamıyla bunu ifade etmektedir.

Bu görselde hedeflenen sizin önce büyük bir şekilde yazılmış olan yazıya dikkat çekmek, daha sonra balona yönlendirmek ve en son alt kısımda yer alan pembe yazıyı okumanızı sağlatmaktır.

7.Yakınlık

 • İlgili maddeleri birlikte gruplayın
 • Renkler, yazı tipleri ve şekilleri birbirine ilişkilendirin
 • Bazı ögelerin benzer şekilde algılanmasına yardımcı olur

Örneğin aşağıdaki görseli inceleyin. Renkler hariç dairelerin konumları aynı olmasına rağmen onları farklı olarak gruplandırdığınızı fark ettiniz mi?

8.Hiyerarşi (Aşamalı Sistem)

 • Önce en önemli ögeler gelir
 • Tasarımın amacına odaklanılır
 • Kıvrımlı çizgiler ile hareket kazandırılır.

9.Tekrarlama

 • Tutarlı bir marka olun.
 • Yazı tiplerine, renklere ve logolara odaklanın.
 • Tanınabilir bir görüntü oluşturun

Kendi renginizi, kendi fontunuzu ve tasarımınızı belirleyin ve sürekli buna vurgu yapın. Markalaşma aşamasındaki en önemli şeylerin temelinde bunlar yatar. Büyük markaların hepsi bu şekilde algı yaratmıştır.

10.Yön

 • İnsanlar “F”, “E” ve “Z” düzeninde okurlar
 • Anahtar bilgi için sol üst kısmı veya sol kısmı kullanın.
 • Tasarım akışınız hakkında bilgili olun.

İnsanların göz takipleri herkeste aynı olmasa da genel olarak kabul edilen “F, E ve Z” şeklinde hiza takip eder.

Sizler de tasarımlarınızda insanların bu göz takip sistemini dikkate almalısınız. Ayrıca yaptığınız tasarımlarda insanların sizin istediğiniz düzeni takip etmesini sağlamalısınız.

Yapılan araştırmalarda insanların web sitelerini gezerken %70 oranlarında sol tarafa odaklandıkları tespit edilmiştir.

11.Boşluk

 • Tasarımlarını oldukça basit tutun
 • Nesneleri öne çıkarmak için boşluk kullanın.
 • Ögeleri dışarı çıkarmaktan korkmayın.

Boşluk kullanımında ters boşluk kullanımı veya beyaz boşluk kullanımı oldukça etkilidir. Son zamanlarda bir çok tasarımda beyaz boşluk kullanımı oldukça yaygındır ve başarılıdır. Beyaz boşluk nesnelerin her birinin ortaya çıkmasını sağlar. Boşluk basitliktir. Aşağıdaki görsel beyaz boşluğun görsele kattığı gücü göstermeye en güzel örneklerden bir tanesidir.

Umarım sizlere faydalı olabilecek bilgiler aktarmışımdır.

Kaynak: https://buffer.com/library/social-media-design-tips

Sosyal Medyaların Arasındaki Savaş

Sosyal Medyaların Arasındaki Savaş

Teknoloji ve internet kültürü geliştikçe, sosyal medya platformlarının önemi de buna bağlı olarak artmaktadır. Geliştiriciler, mevcut kullanıcıları korumak ve daha fazla kullanıcı çekmek için uygulamalara farklı özellikler getirmekte, diğer medya mecralarına karşı stratejiler geliştirmektedir. Sosyal medyaların arasındaki rekabetin bu kadar büyük olmasının nedenlerini öğrenmek, kullanıcıların farkındalığını artıracak ve bilinçli tüketici olmalarını sağlayacaktır.

Geçmişten Günümüze Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarının en eskilerinden olan facebook ve twitter gibi mecralar, bu rekabetin başlangıcını temsil eder. Reklam alabilme kapasiteleri, kullanım sıklığı, çeşitli kullanım kolaylıkları gibi başlıklar altında birbirleriyle yarışan bu platformlar, günümüze kadar sürekli yeni özelliklerle ve yeni kolaylıklarla kullanıcıları cezbetmiş ve yaşamayı sürdürmüşlerdir. Daha sonra bu rekabet ailesine katılan instagram ve snapchat gibi diğer bilinen uygulamalar bu yarışa dahil olmuş ve kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmışlardır. Günümüzde de aylık kullanıcı sayısı geçen yıl 800 milyona ulaşan instagram, son hızla rakiplerini geride bırakmaya devam etmektedir. Gelecekte ne olacağı pek tahmin edilemese de, bu mecraların değişmeyi asla bırakmayacakları kabul edilmelidir. Bu savaş, hep devam edecek ve kullanıcıların ilgisi her zaman en önemli faktör olacaktır.

Oluşturulan Algılara Yenik Düşmek

Mevcut kullanıcıları korumaktan ziyade daha fazla kullanıcı çekmenin en kolay yolu, onlara sosyal medyayı en baştan tanıtmak yerine, zaten bu mecrayı bilen ve bu kültüre sahip olan kullanıcıları kendi platformlarına çekmeye çalışmaktır. Bununsa en bilindik yolu, diğer platformların kullanıcılarını kendi taraflarına çekmeye çalışmaktan geçer. Yakın zamanda facebook’un, kendi kullanıcılarının bilgilerini para karşılığı anket şirketlerine satmış olması, küresel anlamda bir şok etkisi yaratmış ve itibarının zedelenmesine neden olmuştur.

Çeşitli davalar sürerken bir yandan kullanıcılarının kayda değer bir kısmını kaybetme tehlikesiyle karşılaşmış olan facebook, bunu telafi etmek için çeşitli yollar denemiş, kamuoyundan özür dilemiş, çeşitli özellikler getirerek hatasını telafi etmeye çalışmıştır. Facebook’un anket verisi satmış olması, gündeme bomba gibi düştüğünde uzun süre gündemde olan yerini korumuştu. Diğer sosyal medya platformlarının buna destek verdiği düşünülebilir miydi? Rekabette hiçbir yoldan kaçınmayan şirketler, elbette kendi itibarlarını düşünürken rakiplerinin itibarını da azaltmaya çalışmışlardı. Gün geçtikçe artan rekabetten dolayı, bu büyük şirketler, ellerine geçen hiçbir kozu boşa atmayacak ve daha da büyümek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.