Google Güncellemesi Sonrası Yapılması Gerekenler

Merhabalar,

Google belirli dönemlerde algoritmasında belirli güncellemeler yaparak arama motorunu en iyi şekilde kullanıcı dostu bir hale getirmek istiyor. Tabi son güncelleme ile sanırım Türk webmasterlar baya derin yaralar almış gibi duruyor. Bunu özellikle r10 piyasası diye tabir edilen piyasadan anlıyoruz. Aslında güncelleme iyi bir şey iken piyasayı etkilemesi kötü oldu diyebiliriz.

Peki ne mi yaptı Google amca..?Karşılıklı link takas olayını sona erdirmeye yönelik bir adım attı bence. Sitelerin footer alanına eklenen linkleri artık “Doğal Olmayan Bağlantı” olarak işaretleme yöntemine gitti. Bu ne demektir biraz açalım. Yani google diyor ki, sayın site sahibi, anlıyoruz bir siten var ve bu kelimede arama sonuçlarında kafada çıkmayı hedefliyorsun ama ben yer miyim, yemem diyor. Yani biraz doğal ol, backlink yine al ama adam akıllı al bu işin suyunu çıkarma diyor.

google-algoritmaAslında bunun olumlu yönünü söyleyeyim. Anti seo olarak tabir edilen bir yöntem var. Yani sizin sitenize rakip bir sitenin sizin siteniz için yapmış olduğu çalışma, sitenizi karalama çalışması olarak ta görebilirsiniz. Yani alır sizin sitenizi her yere ekler aşırı ve bir anda almış olduğunuz bu backlinkler ile siteniz o kelime veya kelime grubunda, daha da kötüsü belki de tamamen banlanabilir.

Bunun için Google yaptığı güncelleme sonrası Webmaster Araçlarında hangi siteden kaç tane bağlantı aldığınızı daha iyi gösteren bir yapıya döndü. Hangi siteden ve hangi sayfadan alıyorsanız bağlantıyı görebileceksiniz.

Ne yapmanız mı gerekiyor. Ben size söyleyeyim. Özgün olun, sabır edin, hak ettiğiniz yerde olacaksınız..:)

“Google Güncellemesi Sonrası Yapılması Gerekenler” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir