E-mail Marketing Nedir? Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Bu başlangıç ​​kılavuzunda e-mail marketing tanımının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayacağız. Okumayı bitirdikten sonra, temel bilgileri güçlü bir şekilde kavrayacaksınız. Ayrıca hangi aracı seçmeniz gerektiğine de daha kolay bir şekilde karar verebileceksiniz.

E-Mail Marketing Nedir?

E-mail marketing, satışları yükseltmek, müşteri sadakatini artırmak veya önemli bilgileri iletmek amacıyla e-posta yoluyla ticari bir mesajla tüketicileri hedefleme eylemidir. Geçmişte de kitle gruplarını hedeflemek için yaygın olarak kullanılan doğrudan bir pazarlama biçimidir. Bununla birlikte, modern e-posta pazarlaması rıza, segmentasyon ve kişiselleştirmenin temel prensiplerine dayanmaktadır. E-mail ile pazarlama, ilk yatırımınızın 30 katına kadar kar elde edebileceğiniz en karlı doğrudan pazarlama kanalıdır. Bu, onu herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin temel direği yapar.

E-Mail Marketing Bugün Neden Önemlidir?

Sipariş onaylarından bültenlere kadar, e-postalar işinizin büyümesi ve yönetiminin önemli bir unsurudur. E-mail marketing, ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen bir iletişim tabanını bilgilendirmek, ikna etmek ve bağlılığını kazanmakla ilgilidir. Pazarlama e-postaları, satış oluşturmak veya sitenizin belirli sayfalarına trafik çekmek için tasarlanmış belirli bir harekete geçirici mesaj içerir. E-posta pazarlaması 3 hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir:

  • Ün (işinizi bilinir kılmak)
  • Görünürlük (sizi uzman olarak konumlandırmak)
  • İşlem (ürün ve hizmetlerinizi satmak)

2020’de E-Mail Marketing

E-posta sadece bir süredir sahip olduğumuz bir şey. Aslında, zirveye ulaşmak için kullanılan ilk dijital iletişim araçlarından biriydi. Ancak eski olması önemli olmaksızın, e-mail marketing bugün her zamankinden daha yaygın olarak kullanılmaktadır. E-posta ile ilgili en güzel şeylerden biri erişilebilirliğidir. E-posta, internet kullanımı konusunda rahat olması gerekmeyenler de dahil olmak üzere çok çeşitli kitlelere ulaşmanıza olanak tanır. Bu, onu pazarlamanın en yaygın şekli haline getirir. Bunun yanı sıra, e-posta pazarlaması müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle uzun süreli ilişkiler kurmak için bir fırsat yaratır.

Araştırmalara göre kişilerin % 80’i e-postalarını günde en az bir kez, yaklaşık dörtte biri kişisel e-postalarını günde birkaç kez kontrol ediyor. Ayrıca, e-posta yoluyla ürün satın alan tüketicilerin, e-posta teklifleri almayanlara göre % 138 daha fazla harcama yaptıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıyeten, e-posta pazarlamanın en etkili kanalı olarak kabul edilmektedir. Profesyonellerin % 86’sının iş amaçlı iletişim kurarken e-posta kullanmayı tercih ettiğini öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Bir e-mail marketing stratejisine sahip olmamanız, satış fırsatlarını kaçırmama ve müşterilerle ilişkilerinizi güçlendirme şansı anlamına gelir.

Doğru E-Mail Marketing Aracını Seçme

Etkili bir e-posta stratejisinin uygulanmasına yönelik ilk adım, bir e-mail marketing aracı seçmektir. E-postaları yönetmek için özel bir yazılıma sahip olmanın önemli avantajları bulunur. İlk olarak, e-posta pazarlama platformları, e-postalarınızın gerçekten alıcılarınıza ulaştığından emin olmanızı sağlar. Zaten kimsenin eline geçmeyecek e-postaları göndermenin bir anlamı olmayacaktır. Bu araçlar yalnızca e-posta abonelerinizi yönetmenize izin vermez, aynı zamanda hazır şablonlar ve e-posta düzenleme işlevleri sayesinde e-postalarınızı kolayca tasarlamanıza yardımcı olur. Birkaç tıklama ile hem göze hem de hedeflerinize uygun bir bülten oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, e-posta platformları da e-posta kampanyalarınızın sonuçlarını izlemenize olanak tanır. Bu, açık oranlar, tıklama oranları ve etkileşim bilgileri sayesinde hangi e-postaların daha başarılı olduğunu görebileceğiniz ve kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz anlamına gelir. Son olarak – ve en önemlisi – e-posta araçları size fazlasıyla zaman kazandırır. Outlook veya Gmail yoluyla e-mail marketing postalarını tek tek göndermek sadece riskli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede sıkıcıdır; ve hedefleriniz konusunda çok az sonuç verir.

Farklı E-Mail Marketing Araçlarını Karşılaştırma

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı e-posta aracı bulunmaktadır. İşletmenizle alakalı olan aracı seçmek için dikkate almanız gereken bazı sorular:

  • Şu anda kaç kişiniz var ve bir yılda kaç kişiyi kazanmayı planlıyorsunuz?
  • Bir yılda kaç e-posta göndermeyi planlıyorsunuz?
  • Ne tür e-postalar göndermek istiyorsunuz?

Mailchimp

MailChimp birçok e-mail marketing aracından sadece biridir. Bu aracın en iyi yanı e-posta listenizdeki en fazla 2000 abone ve aylık 12.000 e-posta için ücretsiz hizmet sunmasıdır. Hizmet yedi milyondan fazla kullanıcı tarafından güvenle kullanılmaktadır. WordPress ile son derece iyi entegre olmaktadır. MailChimp’in kullanımı çok kolaydır ve herhangi bir kodlama yapmadan HTML e-posta şablonları oluşturmanıza olanak tanır. Üstün bir kullanıcı deneyimi sağlar

Mailgun

E-posta pazarlaması için çok sayıda MailChimp alternatifi mevcuttur, ancak bunların hiçbiri Mailgun’ın yerini tutamaz. Mailgun ile e-mail marketing çabalarınız, e-posta itibarınızı aktif olarak korumak için e-posta doğrulamaları, deneyimli teknik destek uzmanları, uzun süreli günlük tutma ve olağanüstü Uptime SLA gibi özelliklerle desteklenir. Mailgun’un bir dizi özelliği onu piyasadaki en iyi alternatiflerden biri haline getirmektedir. Bence tek eksik yanı daha bireysel kullanıcılar için yönetim paneli üzerinden mail atılamaması.

DirectIQ

DirectIQ, birçok ülkede ofisleri olan bir e-mail marketing şirketidir. Küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet verir ve onlara kullanımı kolay bir pazarlama çözümü sunmayı hedefler. DirectIQ’nun zengin özellikleri ve sezgisel kullanıcı ara yüzü ile e-posta kişilerini kolayca yükleyebilir, bir şablon seçebilir ve birkaç dakika içinde bir e-posta kampanyası gönderebilirsiniz. Üstelik Türkçe dil desteği de sunulmaktadır. Mailchimp’in ücretli versiyonuna göre daha uygun fiyatlara sahip olduğu için benim tercihim DirectIQ oldu. Dilerseniz buradan kayıt olabilirsiniz.

Euromessage

Euromessage, önde gelen interaktif e-mail marketing çözümü sağlayıcılarından biridir. Kapsamlı kampanya platformu, şirketlerin tüm dijital kampanyalarını tek bir ara yüzden yönetmelerini sağlar. Euromessage aracılığıyla, şirketler satış fırsatları yaratmak, müşteri sadakatini artırmak ve daha da önemli ölçüde yatırım getirisini artırmak için müşterileriyle birebir iletişim kurmak adına e-posta, SMS, sosyal medya ve web analiz teknolojilerini kullanabilir.

“E-mail Marketing Nedir? Hangi Araçlar Kullanılabilir?” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir