Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Sosyal Medya Siteleri Nelerdir?

Türkiye’de Facebook, Instagram, Youtube ve Twitter dörtlüsü en popüler sosyal ağlar olsa da, dünya üzerinde bu dörtlü en çok ziyaret edilen sosyal medya siteleri arasında yer almaktadır. Listede hiç duymadığınız bazı site ve uygulamalar olabilir. Listeye girmesindeki en büyük etkenler Çin’de popüler olmasından kaynaklıdır. Ben listeye ilk 15 siteyi aldım.

İster bir sosyal medya kullanıcısı, isterseniz de dijital pazarlamacı olarak bu verileri incelemekte fayda olacağını düşünüyorum. Son zamanlarında dijital pazarlama ve sosyal medya üzerine çalışmalarımı arttırmış durumdayım. Bunun temel sebebi ise ülkemizde bu alanda yetişmiş kalifiye insanların azlığı, dijital pazarlama için kimi firmaların çok gereksiz mecralarda çok gereksiz harcama yaptığını görmemden kaynaklı. Neyse lafı fazla uzatmadan hangi sitelerin listede yer aldığına hızlıca bir göz atalım.

1.Facebook (Aylık 2.23 milyar aktif kullanıcı)

Facebook ayda 2 milyardan fazla kullanıcı tarafından kullanılmakta ve bu dünya nüfusunun 3’te 1’ine yakın bir rakam. 65 milyondan fazla sayfa ve milyonlarca reklam veren olduğunu düşününce hala dünyanın en büyük sosyal medya sitesi ünvanını korumakta.

2.Youtube (Aylık 1,9 milyar aktif kullanıcı)

Google’a ait bir marka olan Youtube’da her gün milyarlarca saat video izlenerek zaman harcanılıyor.

3.WhatsApp (Aylık 1,5 milyar aktif kullanıcı)

180’den fazla ülkede insanların iletişim kurmasını sağlayan bir mesajlaşma uygulaması. İlk çıktığında sadece arkadaşlar ve aile arasında iletişim sağlamak amacıyla kullanılan uygulama, gelişimiyle birlikte bir çok alanda hizmet vermeye başladı. (Taksiciye konum atmak, hastaneye soru sormak gibi)

Ayrıca Whatsapp küçük ve büyük ölçekli işletmelere, müşterileri ile olan satın alma süreçlerinin bilgi akışını sağlaması için de API hizmeti veriyor.

4.Messenger (Aylık 1,3 milyar aktif kullanıcı)

Messenger, Facebook’a bağlı bir mesajlaşma özelliği idi ve 2011 yılından sonra Facebook, Messenger’ı bir uygulama haline dönüştürdü ve bir geçiş sürecinden sonra mobil uygulama tarafında Facebook üzerindeki bir mesajı okuyabilmemiz için uygulamayı zorunlu hale getirdi.

5.WeChat (Aylık 1,06 milyar aktif kullanıcı)

Ülkemizde özellikle 2012 – 2013 senelerinde çok aktif reklam kampanyası yürüten WeChat bir mesajlaşma uygulaması iken şu anda bir çok işe yarar durumda. Alışveriş yapmak, ödeme yapmak, para transferi vs gibi bir çok farklılığı bünyesine katmış gözüküyor.

6.Instagram (Aylık 1 milyar aktif kullanıcı)

Fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram, Facebook tarafından 2012 senesinde 1 milyar dolara satın alınmıştı. Önce Vine’ı bitiren sonra da Snapchat’i yok etmeye karar veren bir uygulama olarak görüyorum halen. Zira Vine ile 6 saniyelik videolar çekilirken instagram video özelliği ekleyip Vine’a darbe vurmuştu ki Vine daha sonra kapatıldı. Daha sonra Snapchat’in hikaye özelliğini kendisine Snapchat’in yok oluşunu izliyor.

7.QQ (Aylık 861 milyon aktif kullanıcı)

Çinliler arasında popüler olan mesajlaşma platformudur. 80 ülkede ve başka dillerde kullanılabilir olduğu yazılmış. QQ hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim. Uygulamayı indirdim ancak direkt Çince karşıladığı için beni silmek zorunda kaldım 🙂

8.Tumblr (Aylık 642 milyon benzersiz ziyaretçi sayısı)

Tumblr, metin, bağlantı, fotoğraf, video, müzik vs paylaşabileceğimiz bir mikro blog ve sosyal ağ sitesi. Tumblr üzerinde kullanıcılar bir çok şeyi paylaşabiliyorlar.

9.Qzone (Aylık 632 milyon aktif kullanıcı)

Kullanıcıların blog yazabildiği, multimedyalar yükleyebildiği, oyun oynayabildiği Çin merkezli bir sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesi daha. Çinli arkadaşlarımız kendi aralarında bir hayat yaşadıkları için içeriye giriş yapıp merak dahi etmediğimi bildirmek isterim.

10.Tik Tok (Aylık 500 milyon aktif kullanıcı)

2018 yılının ilk çeyreğinde sosyal medya uygulamaları arasında en çok indirilen uygulama olarak göze çarpan Tic Toc rahatsız edici reklamları ile benim aklımda yer etmiş durumda. Uygulama üzerinden müzikli videolara çekebiliyorsunuz.

Daha önce kendisine benzer olan musical.ly’yi satın almışlar. 2019 ve 2020’de tüm dünyaya yayılma hedefleri var sanırım. Instagram bir karşı atak yapmazsa 🙂

11.Sina Weibo (Aylık 392 milyon aktif kullanıcı)

Çinli kullanıcıların Twitter’ı olarak bilinir. Çünkü Çin’de Twitter kullanımı yasaklanmıştır. Twitter’daki bir çok özelliği kendisinde barındırır. Sanırım daha farklı özellikleri de eklemişler. Haber sitesi gibi girişte bir slayt beni karşıladı.

12.Twitter (Aylık 335 milyon aktif kullanıcı)

140 karakter sınırı ile başlayan her şeyi Twitter’a yazma isteğimiz daha sonra 280 karakter izni ile destanlaşmaya başladı. Twitter’ın bence tercih edilmesindeki en önemli sebep, gerçek zamanlı bilgilere anlık olarak ulaşılabiliyor olmasıdır.

Ayrıca malumunuz 2013 senesinde Gezi Parkı olayları Türk kullanıcılar açısından Twitter üzerinden mevcut olan şeyleri paylaşmak için aktif bir şekilde kullanılmıştı.

Twitter’ın bir başka kullanım amacı ise müşteri hizmetleri kanalı olmasıdır. Bir marka ile ilgili şikayetinizi diğer sosyal medya siteleri üzerinden yazdığınız zaman aynı desteği alamayacağınız çok aşikardır.

13.Reddit (Aylık 330 milyon aktif kullanıcı)

Kullanıcıların sorular sorabildiği, ekip kurabildiği, bağlantı paylaşabildiği bir komin sitesi tarzı bir şey. Sloganları ise “İnternetin Ön Sayfası”. 2005 yılından günümüze kadar gelişerek geliyorlar.

Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar diğer kullanıcılar tarafından oylanabilmekte. Site dili İngilizce olduğu için dünyanın bir çok yerinden kullanıcı bulunmaktadır.

14.Baidu Tieba (Aylık 300 milyon aktif kullanıcı)

Baidu Tieba Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu tarafından ortaya çıkarılmış çevrimiçi bir forumdur.

15.LinkedIn (Aylık 294 milyon aktif kullanıcı)

LinkedIn iş dünyasının Facebook’u gibi gözükmektedir. Eskiden sadece özgeçmiş güncelleme ve iş arama amacıyla kullanılsa da günümüzde sektör uzmanlarınca içerik paylaşmak, ağ veya kişisel marka oluşturmak amacıyla da kullanılıyor.

Tabi Türkiye’de çöpçatanlık sitesi gibi kullanma, iş dünyasından tanımadığımız birine ulaşmak amacıyla da epeyce kullanılmakta.

Siz hangi sosyal medya sitelerini kullanıyorsunuz?

Aşağıya yorum olarak en çok kullandığınız sosyal medya sitelerini paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir