Dinsel ve Irksal Karmaşa 2

Geçen gün başlamış olduğum yazıyı uykum geldiği için yarım bırakmıştım. Şimdi ona biraz daha devam edip konuyu kapatalım.

Bir önceki konuda en son olarak Aleviler için yapılan bazı değişikliklerin normal olduğuna değinmişim. Tabi bunlar gayet normal bir davranıştı. Peki bunun dışında bir çok insanın Alevi’yiz biz diyerek kendilerini ayrıştırmalarına bir anlam veremiyorum. Sonuçta Aleviler de Müslüman değil mi abi? Neden böyle bir karmaşa sebep oluyorlar. Şimdiye kadar ben hiç bir arkadaşımın ben Sünni’yim diye ortada dolaştığını görmedim.

Genel düşüncem çevremde Alevi olarak kendilerini göstermeye çalışan insanların aslında bir şekilde Müslümanlığın gerekliliklerini yerine getirmekten kaçınmaları. Oysa kimse onlara zorla birşey yaptırmıyorda. Mesela ben bile Müslüman’ım derken İslamın gerekliliklerini yerine getiriyormuyum tam olarak bilinmez.

Bunun yanısıra kopturmuş gitmişiz birde ırk mevzusunda. Adımızda ırkçıya çıkmaya başlamış. Nedense Türk Ocaklı olduğumuz için. Ben kendim bile bilmiyordum ama öyleymişim ! Neyse yine bu konuyla ilgili bir anektoddan bahsetmek isterim. Yaklaşık bir ay önce fakülte kantininde oturmuş bölümden bir hocamız ile beraber sohbet ederken bir arkadaşımızın oraya pat diye gelmesiyle ortalık da soğuk rüzgarlar esti. Rüzgarı estirende kendisi oldu. Gelir gelmez söylediği kelime olayın başını tam hatırlamasamda,

Hocam ben gavur kızıyım

demek oldu. Hocada ne alaka diye sorunca işte babam şu kökenli annem şu kökenli ondan diye ayırt etti kendisini bizden. Bizde orda Türk Ocaklı arkadaşlar ile tavır koyarak masadan kalktık.. Neden ayrıştırdı kendisini, neden tepki görmek hoşuna gitti anlamadık. Hani biz ırkçıydık ya ! belki arkadaşa kötü söz söylemişmiyiz diye de düşündük, yada laf mı attık diye düşündük ama yok. Muhabbetimiz olmayan bir insandı.

Neyse hani burdan da bizi ırkçı belleyen arkadaşlara duyuralım, gerçi yeterince açıklama yapıyor, bizi kendilerinden ayrı tutanlarla sohbet etmeye, amacımızı anlatmaya çalışıyoruz ama anlamıyorlar. Belki de sanaldan başka birileri de duyar bizim böyle olmadığımızı anlar. Biz kimseyi Irk olarak ayrı tutmadık, ayrı görmedik. Sadece ayrılıkçı görüşleri olan herkese karşı cephe aldık, Türk milletinin kalkınmasını kendimize ideoloji olarak belirledik.

Yine daldan dala bir yazı ile beraber olduk blogcan… Dönerim bir gün yine 🙂

“Dinsel ve Irksal Karmaşa 2” hakkında 2 yorum

  1. Yazı dağınık biraz bunu söyleyeyim 🙂 Aleviler mevzuuna gelince Aleviler kendilerini ayrıştırmıyor. Alevilerin Sünni müslümanlardan tek farkı ibadeti gizli yapmaları ve sünniler gibi ibadetten sadece namazı anlamamaları. Şöyle açıklayayım, her an Allah'ı düşünmek onlara daha mantıklı gelir. Sırf birileri görüyor diye namaz kılmak istemezler. Ki tarihte de baskıya maruz kaldıkları görülmüştür. (Ayrım yapmış gibi olmayayım ama) Alevilerin inancı daha samimi bence. Günümüzde müslümanız abicim, 5 vakit kılıyorum diyenlerin neler yaptığını görüyoruz yani. Kimse kimseyi kandırmasın. Diyeceksin, hepsi böyle değil. Evet hepsi böyle değil ama çoğunluk böyle. Irkçılığa gelince saf ırkçılığa karşıyım. Ben etnik olarak Laz'ım. Ama bu benim Laz cumhuriyeti kurmamı gerektirmez. (Diyeceksin ki Lazlığını niye vurguluyorsun 🙂 ben sadece örnek için dedim). Önemli olan Türk kimliği altında birleşmemiz ve Türkiye Cumhuriyeti için çalışmamız bence. Neyse yorum uzun ve biraz dağınık gibi oldu. Kusura bakma 🙂

    1. Abi tarihte de baskıya maruz kalmış olmalarından ziyade aslında bizi böyle çelişkiye düşüren kesim, bence tarihte Osmanlı'nın iskan politikasına karşı çıkmış, şaman inancını bırakamamış Türkmen ailelerin Aleviyiz diyerek bu baskıdan kurtulmak istemeleridir. Osmanlı'nın Safevi Devletine karşı büründüğü ve savunduğu Sünnilik politikası sonucu ortaya çıkmış bir durumdur. Hatta bu yüzden Türkmen ailelerinin zamanla Kürt kimliğine büründükleride görülmektedir. Bu konu hakkında Nihat Çetinkaya'nın Kızılbaş Türkler (Tarihi, Oluşumu ve Gelişimi) hakkında ki bir eseri de var abi. Ben çok beğendim eğer eline geçerse okumanı tavsiye ederim. Bu arada senin etnik olarak Laz olmana birşey demem abi, etnik olarak bir çok kişi bir çok kimliğe bürünmüş sonuçta ama nedense bunu kötü yönde kullanan insanların sayısı da bir hayli var.. Sonuçta Türk'üm diyebilmek mesele ve kendini Türk hissedebilmek dediğin gibi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir