Dağ (Bir Ölür Bin Diriliriz)

Öncelikle merhaba, bir film hakkında yorum yapmak pek haddim değildir aslında. Ancak Dağ filmini gerçekten merak ederek gittim sinemaya. Gittim ve yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim. Filmde çocukluğu ve gençliği sıkıntılar içerisinde geçmiş, annesini kaybedince askere gelen Bekir ile İstanbulda yaşayan varlıklı bir ailenin oğlu olan Oğuz’un kısa dönem askerlik hikayesini anlatmaya çalışmışlar.

Filmde belki de en haklı gördüğüm nokta, Oğuz karakterinin askerliğini bedelli yapmayı reddedip kısa dönemde olsa askere gitmeyi tercih etmesiydi. Türk milletinin asker millet özelliği belki de bu şekilde en iyi anlatılabilirdi. Film biraz durağan gitse de Bekir ile Oğuz’un hayatlarından geriye dönük kesitlerin sunulduğu kareler bence seyirciye aşılanmak istenilen milliyetçi duyguyu önledi.

Daha önce yer almış başka bir asker filmi olarak Nefes ile karşılaştırdığımda filmin daha az bir popülariteye sahip olabileceği kanısındayım. Askerlikteki kardeşlik diye tabir edilen kavramın en can alıcı bir şekilde de ortaya çıktığı yer olan, Oğuz’un Bekir’in hayatını kurtarması da bence en önemli noktalardan biri.

Filmde beğendiğim bir diğer nokta ise karakterlerin doğallığıydı. Normal hayatta nasıl konuşuyorsak iki karakterde bu doğallığı görmek mümkün yani. Öyle süper bir film denilemez ama kendini izlettirebilecek bir yapıda.

“Dağ (Bir Ölür Bin Diriliriz)” hakkında 3 yorum

  1. Dağ filmi konusu itibariyle güzel ancak bir Nefes filmi kadar etkilemedi beni. Zaten askeri filmler içerisinde dag ve nefes filmleri hem konu hemde akıcılık yönünden süper teşekkürler.

  2. Film çıkalı oluyor gerçi baya, ama Nefes’ten sonra kategorisinde en iyilerden biri olabilir.
    Gerçi konusu çok kısıtlı, 2 askerden başka filmde neredeyse oynayan yok. Ama dediğim gibi, güzel bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir