Corsair K83 Kablosuz Klavye İncelemesi

Corsair, hemen hemen her şeyi yapmak için kullanabileceğiniz bir klavye piyasa sürdü. K83 kablosuz klavye modeli, dahili bir touch-pad ve bol miktarda medya kontrol düğmesi bulunan standart bir klavyedir. Oyun meraklı arkadaşlar içinse üzerinde bir analog çubuğu bile eklenmiş ve oyun kumandası görevini görmekte.

Kablosuz bir çevre birimi olarak mobil cihazlar ve eğlence konsolları için Bluetooth bağlantılarını desteklerken, gecikmesiz kablolu ve 2,4GHz bağlantı sunuyor. Tüm bunlar için talep edilen miktar ise 99 dolar cihazı olacak.

En iyi klavyeler arasında 79 dolara satın alınabilen Logitech K780, çok daha pahalı olan Logitech Craft ve 130 Dolar fiyatlarında olan Microsoft Modern Klavyesinden sonra Corsair şirketi de kendi yerini aldı. Logitech aynı zamanda Corsair K83’e çok benzeyen K830 klavye modeline sahip fakat ana malzemeleri arasında farklar bulunuyor.

Ayrıca K83 Kablosuz Klavye, dahili touch-pad ‘i, analog çubuğu ve birinci sınıf tasarımı, diğer firmaların rekabet edemediği hepsi bir arada çözümünde birleştirmiş. Gerçekten bir oyun kolunuz yoksa oyun oynarken zevk alabileceğiniz bir cihaz, en azından bu fiyatına nazaran.

Tasarım

K83, kucağınızda gereken tüm klavye fonksiyonlarını sunarak çok sağlam bir iş çıkarıyor diyebiliriz. Her ne kadar bu tam boyutlu klavyede bir tuş takımı olmasa da istediğiniz tüm medya kontrollerini, çoklu dokunmatik bir touch-pad’i ve analog çubuk üzerinde bulunuyor.

Tuşlar derin bir harekete sahip değil, ancak düşük bütçeli bir klavyedeki kadar hafif bir his vermiyor. Her bir tuşa bastığında yeterli miktarda direnç uygulandığı söylenebilir. Ayrıca kıpır kıpır bir dizayn isteyenlerin çok hoşuna gitmeyecek bir klavye olmuş.

K83, neredeyse müstehcen bir şekilde hafif, aynı zamanda arka kısımda bulunan plastik yapı ucuz hissettiriyor. Ancak sağa çevirdiğimizde Premium statüsünü kazanıyor. Ön plaka sadece harika görünmekle kalmamış, yapısal sertlik kazandıran fırçalanmış alüminyumdan yapılmıştır.

Süper kahraman dünyasında Bane’in Batman’i ikiye bölmeye çalıştığı gibi klavyeyi tek seferde kırılıp kırılmayacağı deneyi için yanlara biraz baskı uygulandığında, K83’ün sağlam kaldığını söyleyebiliriz. Peki kırılabilir mi? Diye soracak olursanız, muhtemelen kırılabilir diyebiliriz fakat bu basit bir kazadan nedenli olmazdı.

K83’ün şekli aslında oldukça önemli, çünkü klavyenin sağ tarafı bir video kumandası gibi tutulabiliyor. Sağ üstteki analog çubuk, bir kontrol ünitesi kombinasyonu görevi görmek için klavyenin altındaki başka bir düğme ile birlikte çalışır. Verdiği his oyun koluna benzer ancak tam olarak rahat değil. Bu şekilde sıkça oyun oynamayı tercih etmezsiniz.

Touch-pad özellikle dairesel tasarımı göz önüne alındığında, 4 parmak hareketlerini desteklemek için biraz küçük. Ancak altındaki sol ve sağ tuşlarla birlikte kullanımı kolay ve yumuşak bir dokuya sahip.

Genel olarak özellikle etkileyici, klavyenin tüm ikincil işlevleri aydınlatan arka aydınlatması sayesinde biraz daha sevgimizi kazandı.

Sesi kapatmak için ses tekerleğine basmak da zor bir manevra, çünkü parmağımızı kaldırırken kaydırma işlemini sonlandırmak kolay. Bu da ses seviyesinin tekrar yükselmesine neden oluyor. Bununla birlikte, bir uzun parmakla sürükleme ses seviyelerimizi Windows’ta 0’a çevirmek için yeterli sayılabilir.

Ayrıca K83 Kablosuz Klavye’yi bir sırt çantasında taşırken tuşlara basılmasını engelleyecek yardımcı olacak bir tuş görmemek bizi üzdü.

Performans

Corsair K83 Kablosuz Klavye, bağlantı kurmak için iki farklı yol sunuyor. 2,4GHz kablosuz dongle’a(Kablosuz bağlantı sağlamaya yarayan usb) sahip. İki Bluetooth cihazla eşleşebiliyor ve kablolu USB bağlantıları yapabiliyor. Bluetooth, uyumluluk için güzel bir seçenek. Kablolu ve 2,4 GHz bağlantılarda 1.000Hz yoklama oranları ve 1ms yanıt süresi sunuluyor.

Klavye size gölgelenme önleyici ve 10 tuşa kadar çevirici sunuyor (Bluetooth üzerinden daha az). Ayrıca gizlilikleri hakkında endişe duyanlar için, 2,4 GHz bağlantısı, yanıt verme konusundaki marjinal bir artış için devre dışı bırakılabilecek 128-bit AES şifrelemesi kullanıyor.

Akıllı TV, bağlı bir PC ile aynı kontrolleri desteklemeyeceğinden, cihazlar arasında özellik desteği konusunda bazı endişeler bulunuyor. Bluetooth ile bir PC’ye bağlı neredeyse her şeyi kullanabileceğimizi ise kesin bilgi olarak aktarıldı. Bununla birlikte klavyenin kurulumunuzda mükemmel çalışıp, çalışmadığını söyleyen hangi özelliklerin hangi özelliklerle desteklendiğine dair çok fazla detay var.

Yapı ve hızlı yanıt verme sayesinde K83 Kablosuz Klavye ile yazım deneyimden büyük zevk alacağınız mutlak. İzleme panelinin hazırda bulunması da ayrı bir nimet. Küçük ok tuşları can sıkıcı olsa da analog çubuk metin belgelerinde ve menü sayfalarında gezinmeye yarayan iki yön giriş seçeneği sunuyor.

Analog çubuğun yapamadığı ne var diye soracak olursan oyun oynamak diyebiliriz. Birinci şahıs bir oyuna girerken, analog çubuğu hiç şey yapamayacak kadar zayıf bir seçenek ile karşılaşırız. Bu nedenle, yanıt süresi ve özel girdilerde oyun oynamak için verilen tavizlere rağmen, bu bir oyun klavyesi değildir. Yine de iyi düşünülmüş bir kablosuz çevre birimi olmasını engelleyemez. Arkadan aydınlatma kapalıyken şarj edilebilir pilden 40 saate kadar kullanım ömrüme sahip olup, çalışma haftası boyunca güç sağlayabilir ve arka aydınlatmayı açmış olsanız bile, klavye kullanılmadığında gücü korumak için hızlı bir şekilde uyku durumuna girecek.

Corsair’in iCUE özelleştirme yazılımı, gezinmek biraz zor olsa da bazı şeyleri geliştirmemize izin veriyor. Analog çubuk üzerinde oynama yapılabiliyor. Ölü bölgesini aşağıya çevirip, hassasiyetini azaltarak biraz daha kullanışlı hale getirmekte mümkün. Tuşların ne yapacağını değiştirmenin, hassasiyetlerin ve otomatik kapanma zamanlayıcılarını değiştirmenin ötesinde, yazılım K83’ü ince ayarlamanın birçok yolunu sunmuyor.

Karar

Corsair K83 Kablosuz Klavye, hafif bir oyun oynamak için kullanılabilecek bir eğlence klavye olarak raflarda boy gösteriyor. Bir medya aracını kullanarak internette gezinmenize yardımcı olmak için kesinlikle tercih edebileceğiniz bir klavye olarak gördüğümüz K83, oyun için sunabilecek fazla bir şeye sahip değil.

Bununla birlikte, bu kadar iyi yazma deneyimi, çok sayıda bağlantı seçeneği ile yüksek derecede uyarlanabilir bir klavye. Bu nedenle, akıllı TV’nizin menülerinde gezinmek için bir şeyler istiyorsanız, K83’ün görevi bitmiştir. Ancak, bu kadar basit bir görev için belki de gereksiz pahalıdır, buna siz karar vereceksiniz.

Ekstra olarak klavyenizi ofise götürmek veya sırt çantanızda taşımak istiyorsanız, bu çoklu görevleri kolayca yerine getirebilir ve fiyatını haklı çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir