Bayıltmadan Olmaz Abi

Hastaneye karşı bir fobim var, o kadar çok fazla olmasa da.. Şimdiye dek çok fazla işim olmamıştı hastanelerde, 2 kez ameliyat 1 kez kol kırma, 1 kezde aşırı üşütüp acile kalkma dışında. Midemden rahatsızlığım var ki bu yaklaşık 5 yıl önce patlak veren bir durumdu. Bu son zamanlarda ağrıları da baya bir arttı. Neyse dedim bir gideyim hastaneye randevuyu aldım devlet hastanesinden.. Ama abi burası devlet hastanesi çileler biter mi? Bitmez.

Dahiliye polikliniğinden aldığım randevu için yarım saat öncesinde hastaneye gittim ve randevuyu onaylayacak kişi, doktorun izinli olduğunu, randevuları yanlışlıkla verdiklerini belirtti. Ne yapmam gerekli diye sorduğumda bana bir hafta sonraya randevu alın diye de akıl verdi..:)

Bilgi işleme gidip derdimi anlattığımda randevumu Genel Cerrahi’ye aktardı. Doktora yaklaşık olarak 3-4 saat sonra ulaştım. Muayenenin ardından endoskopi yapılacağını söyledi. Endoskopi bölümüne gittim bir form verdiler doldurmam istenildi, gece aç kal sabah gel denildi..:)

Eyvallah dedim gelelim mideme hortum sallayıp görüntüler alacaklar almasına da bu fikir başta ee ne var bunda gibi gelse de, yanımda kanlı muhabbetler edilince midesi kalkan ben, hastaneye gittiğimde büyük şoku yaşayacağımı nereden bilebilirdim.. Zaten açlığın vermiş olduğu halsizlik ve uykusuzluğun üzerine, benden önce endoskopiye giren bir beyefendinin böğürmeleri duymam bende kaygı düzeyini tavan yaptırdı. Beyefendinin işi bitti dinlenmesi için yan odaya aldılar ve bana da damar yolu açtılar. Damar yolu açılmasına nedense dayanabiliyorum önceden ona da dayanamıyordum..:)

Sonra beyefendiden bir fikir alayım dedim ve “nasıl oluyor?” diye bir soru sordum. Beyefendi boğazın uyuşturulduğunu ancak mideye doğru sallanan hortumun içeride hareket ederek yemek borusuna falan değmesinin böğürmelere neden olduğunu söyledi. O anda sanki beynimde şimşekler çaktı ki başım dönmeye başladı ve anneme seslendim. Yan tarafta yatan bayanın ise çocuğun yüzü sarardı bayılacak dediğini duydum. Annemi yanımda hissettiğim anda gözlerim kapanmıştı. Gözümü açtığımda hasta yatağına alınıyordum ama burnuma da ayılmam için keskin bir koku veriyorlardı. Hemşire bir yandan iyi misin diye sorarken ben kendimi kaybedip bayılmanın vermiş olduğu ifade kafamı anlamsızca sallıyordum..

Hemen anneme ben yaptırmayacağım dedim.. Hemşireler biraz dinlen ve karar ver dedikten sonra herkes işte bir şey olmaz 2 dakika dayanacaksın deyip durdu ancak ben bir kez karar vermiştim. Hele ki bayıldıktan sonra kolay kolay bir daha böyle bir işe kalkışmazdım.

Fizik tedavide babam vardı ve o da çıktı geldi, yok bana da yaptılar şöyleydi böyleydi. Ulan dedim küçük çocuğa gaz mı veriyorsunuz sanki ben koca adamım gelir miyim gaza.. “Baba senin bünyen farklı benim ki farklı olmuyor öyle” dedim kurtuldum. Gerçekten de öyleydi babamın parmakları kesildiğinde Alaşehir’den İzmir’e sevk etmişlerdi onu ve yaklaşık olarak 5-6 saat babam sağlam eliyle kesik elini tutarak durabilmişti. Kesik el dediğimde sol elinin orta, yüzük ve serçe parmaklarının ekmek dilimi gibi yandan makineye kaptırılması ile oluşan bir görüntü yani. Ben burada tarif ederken bir acayip oldum… Aynı durumda ben olsam 2 dk demez bayılır giderdim.

Sonra damar yolu için takmış oldukları iğneyi söktürdüm ve yaptırmayacağımı doktora bildirdim ayrıldım hastaneden.

Bazı hastanelerde bu endoskopi işini hastayı bayıltarak yapıyorlarmış, ben zaten bayılmaya hazır bir tipim, o yüzden diyorum ki bayıltmadan olmaz abi. Önce bayıltın sonra kesin biçin ses etmiyorum ben 🙂 Yoksa benim için bir çile yani bu durum, elden ameliyat olduğumda dikişlerimi alırlarken bayılmış, üstelik istifra etmiştim.. Kamera ile sünnet çekimine gittiğimde hafif bir kan görüp bayılmıştım. Akvaryumu temizlerken bileğimde yarım santimlik bir çizik olup kanadığında bayılmıştım. O yüzden yeniden diyorum “bayıltmadan olmaz abi”..

“Bayıltmadan Olmaz Abi” hakkında 3 yorum

  1. Hemen hemen aynı sıkıntıları yaşıyoruz kanka. Hastane ve kan durumlarında. Ama yine de yaptırsaydın keşke. Sağlık ihmale gelmez. Çok geçmiş olsun kardeşim. Her koşulda yanımdayım 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir