Akıllı Telefonların Hızı Nasıl Ölçülür?

Gün geçtikçe gelişen akıllı telefonların; ram işlemci kapasitesi ve dâhili hafıza gibi özellikleri arttıkça hızı da bu gelişmelere oranla artmakta. Fakat telefonunuzun hızlı olması tek başına internet hızını etkilemeyecektir.  Akıllı telefonların internet bağlantısı kablosuz ağlar yani WİFİ ya da 3G internet servisi sayesinde sağlanabilmektedir. Eğer WİFİ üzerinden internete bağlanıyorsanız modemin bağlı olduğu şebekedeki internet hızı etkili olacaktır. 3G üzerinden mobil hattınıza bağlı şebekeden internete bağlanırsanız tarifenize ve hattınızın bağlı olduğu firmanın hizmet kalitesine göre internete bağlanırsınız.

iphone-speed-test

Akıllı telefonunuzun internet hızınızı merak ediyorsanız bunu öğrenmenin en etkili yolu indireceğiniz uygulamalarla telefonunuza test yapmaktır. Şu an için internetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz Speedtest uygulamasını en uygun program olarak önerebiliriz. iOS Android ve Windows Phone işletim sistemlerinin hepsini destekleyen uygulamayı indirip kurduktan sonra aşağıdaki adımları sırasıyla yapınız.

Uygulamayı açtıktan sonra belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Gerekli sistem ve istasyon ayarlamalarını otomatik olarak yapan program kısa bir süre içerisinde hız testi için hazır hale gelecektir.

Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ekranda göreceğiniz ‘’Begin Test’’ yazısına dokunmanız hız testi için yeterli olacaktır.

Yaklaşık bir dakika içerisinde download (indirme) ve upload (yükleme) hızı ekranda gözükecektir. Dilerseniz test bittikten sonra ‘’Restart Test’’ butonuna basarak tekrar internet hızını ölçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir