ABD, Türkiye İçin Rapor Hazırlamış, İşkence Sürüyormuş

Amerika Dışişleri Bakanlığı 2009 insan hakları raporunda Türkiye’de güvenlik güçlerinin işkence, dayak ve kötü muameleye başvurduğuna dikkat çekti. Cinayet işleyen , güvenlik güçlerinin yakalanıp yargılanmadığı belirtilen raporda, BDP’ye baskı yapıldığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan insan hakları raporunda sert ifadelere yer verildi. Raporda yer alan bazı başlıklar şöyle

– Güvenlik güçlerinin bazı yasa dışı infazlara karışıyor. Bu konularda tutuklama ve sorgulamaların vaka sayısıyla karşılaştırıldığında düşük kaldığı görülüyor ve mahkumiyet kararları da nadiren veriliyor.

– Hapishanelerdeki mahkum sayısı kapasiteyi aşmış durumda, ancak personel yetersiz eğitime sahip.

– Hükümet ve devlet bürokrasisinin bazı yetkililerinin açıklamaları yargının bağımsızlığını etkileme amaçlı. Hakimler ve savcılar arasındaki yakın ilişkinin adil yargılama hakkına engel oluşturmaya devam ediyor. Davaların aşırı uzun sürmesi sorun yaratıyor.

– Medya şirketlerine karşı vergi cezaları uygulama yoluyla ifade özgürlüğü kısıtlanıyor. İnternet özgürlüğü kısıtlanıyor. Mahkemelerin çeşitli meselelerde internet sitelerine erişimi engelleme talimatı veriyor.

– Bazı dini grupların ibadetlerinde, mülk edinmede ve dini liderlerini yetiştirmede kısıtlamalarla karşılaşıyor.

– Namus cinayeti ve tecavüz dahil olmak üzere kadına karşı şiddetin yaygın bir sorun olmaya devam ediyor. Çocuk yaşta evliliğin kanunlarca yasaklanmasına rağmen hala sürüyor.

– Kanunlar, yargı erkinin tatbik edilmesine ilişkin talimatlar ve tavsiyeler yayımlamasını yasaklıyor, ancak bazı zamanlarda hükümet kendisini eleştiren hakimlere karşı resmi incelemeler başlattı.

– Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesindeki düzenlemelere rağmen, savcıların ‘ideolojik nedenle” soruşturmalar yürütmeye devam ediyor.

– Kamu savcıları ile yargıçların birlikte çalışması ve yakın ilişkisinin davalarda adaletsiz bir görünüm yaratıyor.

– Kanunların keyfi gözaltıları yasakladığı, ancak hükümetin bu yasaklara bazı zamanlarda uymadığı görülmüştür. Yine mahkeme öncesi gözaltılar çok uzun sürüyor.

– Jandarmaya geçen yıl 155 personeli için şikayet geldiği, bunlardan sadece birine idari işlem uygulandı.

– Kapatılan DTP ile BDP’nin yüzlerce üyesinin gözaltına alındı. İnsan hakları örgütleri, medya mensupları ve insan hakları gözlemcilerine yönelik gözaltı ve tacizlerin devam ediyor.

– Adalet Bakanlığı verilerine göre cezaevlerinde 2 bin 622 çocuk mahkum bulunuyor. Derneklere göre ise bunların çoğu gösterilerde polise taş atmaktan dolayı terörle mücadele yasaları kapsamında tutuklanıyor.

– Tekel işçileri özelleştirmeden sonra çalışma şartlarının değişimini protesto edip, 15 Aralık’ta greve başladı. Tekgıda-İş’ten Ali Can Akyel’in polis tarafından dövüldüğü için felç geçirdi.

– Geçen yıl, 46 kişinin güvenlik güçleri tarafından dur ihtarına uymadığı için öldürüldü. Bu bir önceki yıla göre artışa işaret ediyor.

– 1 Aralık 2009 tarihine kadar 33 mahkumun cezaevinde, 5 kişinin de gözaltında öldü. Adalet Bakanlığının verilerine göre de 116 mahkumun hastalıktan öldü ve 34 intihar vakası görüldü.

– Yaklaşık 106 bin kapasiteli 367 cezaevinde 114 bin 500 mahkum bulunuyor. Bunların da 60 bine yakınının duruşmaya çıkmaya bekliyor.

– Hapishanelerde yeterli doktor ve psikologun bulunmuyor, bazı mahkumların tedavi olanaklarına erişmiyor, 672 tutuklunun tedavilerinin çeşitli nedenlerle düzgün yapılmıyor.

– 17 Kasımda Abdullah Öcalan’ın kaldığı İmralı’daki cezaevine yeni mahkumların transfer edildiği, Öcalan’ın eskisinden daha küçük, ancak tuvaleti ve ekstra penceresi olan yeni bir hücreye taşındı.

– Yıl içinde 34 gazetecinin sözlerinden dolayı gözaltına alındı, 29 yayın geçici olarak durduruldu ve 62 kitap toplatıldı.

– Polis ve yargı ‘kapatılan DTP ve BDP’nin üyeleri üzerindeki baskısını sürdürüyor. Bu üyelere karşı 1000’den fazla davanın açıldı.

– 11 Mayıs itibariyle mahkemeler internet sitelerinin yasaklanmasına yönelik 2 bin 601 talimat verdi. Bu geçen yıla göre büyük bir artışa işaret ediyor.

– Yıl içinde polisin özellikle güneydoğudaki çok sayıda DTP bürosuna baskın düzenledi, yüzlerce DTP üyesini gözaltına alındı. Savcıların DTP üyelerine karşı çok sayıda inceleme ve dava başlattı. Jandarma ve polis DTP üyelerine sözlü tehditlerde bulunduğu, gösteriler sırasında keyfi gözaltılar ve kontrol noktalarında alıkoymalar görüldü.

ABD çok demokratik bir ülke ya, yok bölücü başının hapishanesi küçültülmüş. Ulan size ne bırakında ülkemizde kendi başımız kararlar alabilelim. Hem ne yapcakmış o piç kurusu kocaman yeri at mı koşturcakmış içerde. Onun atları dışarda cirit atıyor ne de olsa. Pkk’yı destekliyor, barış kardeşlik mesajları veriyor güya. Hadi ordan lan. Bayrağımıza, vatanımıza göz dikmiş şerefsizlere karşı bizim göz yummamızımı bekliyorlar acaba anlamış değilim

“ABD, Türkiye İçin Rapor Hazırlamış, İşkence Sürüyormuş” hakkında 2 yorum

    1. Hiç ABD idamı bitirir mi arkadaşım, onlar güya özgürlükçüler, demokrasi onlarda var. Hadi lan ordan diyoruz ama kaç kişi diyoruz. Bunu bilemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir