5800 XM Üzerine

Uzun zamandır “Nokia 5800 Xpress Music” ile ilgili nette olan yazıları takip etmekteyim. Sağda solda sürekli arızalı veya sorunlu oldukları konusunda yazılar okumaktayım. Bir 5800 kullanıcısı olarak kendi gözümden bu güzel telefonu inceleyerek bu yazıyı yazdım.

Telefon Nokia’nın ilk dokunmatik telefonu olarak piyasaya çıktı ve çok rağbet gördü. Cihazın 2009 öncesi üretimlerinde sorunların olabildiği zaten Nokia’nın Asya ve Avrupa yetkilisi tarafından açıklanmış. Bu sorunların ise servislerde ücretsiz olarak çözüleceği belirtilmiş.

Şimdi gelelim telefonu incelemeye 🙂

 • İlk olarak telefonun 640 * 360 lık ekran genişliği yeterince ideal diye düşünüyorum ancak kısa mesaj yazarken mini klavye kullanmak istediğimizde biraz zorlanabiliyoruz. O yüzden telefona şık bir stylus kalem eklenmiş.
 • Hız konusunda diğer telefonlardaki gibi fazla bir bekletme söz konusu değil gayet hızlı işlem görüyor. Yavaş diyen arkadaşlar telefonun güncellemesini yapmamış olabilirler.
 • 3.2 megapixellik kamerası ile gündüz yapılan fotoğraf çekimleri oldukça başarılı ancak akşam çekimleri için aynısını söylemek mümkün değil. İlk eksi (-) yönü bu olsun.
 • Ayrıca telefonun ön yüzünde de bir kamera daha mevcut.
 • Telefon hafızası için 81 megabyte ayrılmış olsada kutusundan çıkan 8 gblık hafıza kartı yeterince işinizi görür. Bununla birlikte hafıza 16 gb’a kadar yükseltilebiliyor.
 • Wifi özelliği olması ve ürünün fiyatının şu anda 450-500 TL arasında değişmesi cazibesini daha da arttırıyor.
 • Ekrana isteğinize göre kısayollar getirebiliyorsunuz veya Rehber’deki 4 kişiyi ekrana sabitliyebiliyorsunuz.
 • Ön yüzdeki kameranın altındaki medya tuşu ile videolara, fotoğraflara ve müziklere kısayoldan ulaşmamız mümkün kılınmış.
 • Menüler olabildiğince anlaşılır, dolaşırken fazla insanın kafası karışmıyor.

Daha bir çok olumlu yönü sayılabilirken bir iki de benim karşılaştığım olumsuz yönünü yazayım.

 • Flash player sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Sosyal ağ olan facebook’a daha fazla takıldığım için ordaki videoları izlemekte sorun yaşıyorum.
 • Telefonun ısınması bir diğer sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kamerayı bir süre açık bıraktığımda telefon çok fazla ısınıyor..

Bunların yanısıra telefonu alırken ekstra olarak telefonun orjinal kılıfı ile araçlarda kullanım için ayaklığı ve tv kablosunu da alın derim.

“5800 XM Üzerine” hakkında 1 yorum

 1. Nokia 5800 xm vay be bir zamanlar ne telefondu, bence nokianın en başarılı telefonlarından bir kaçından bir tanesi, ama şimdi tabi yeni çıkan modeller bu ürünün pabucunu dama attı, ama yinede müzik dinlemeyi sevenler için vazgeçilmez bir ürün diye düşünüyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir