24 Kasım – Buruk Öğretmenler Günü

24 Kasım 1981 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal’in doğumunun 100. yılında bu günün Öğretmenler Günü olarak kutlanılması kararlaştırılmış. Kararlaştırılmış kararlaştırılmasına da aradan geçen 31 yıl boyunca öğretmenlik ne hale gelmiş acaba..? Aslında mesleğe olan bir şey yok da. O kutsal insanlara verilen değerin artık çok düşük olduğunu herkes biliyordur. Bizim çocukluğumuzda babamın sınıf öğretmenime ‘Eti senin, kemiği bizim‘ dediğini çok iyi biliyorum. Şimdiki zamanda ise öğrencisini azarladı diye öğretmenlere demediğini bırakmayan veliler var ülkemizde.

Bu günün normalde benim hayatımda da önemli bir yeri vardı. Ne kadar atanamasam da bende elimde diplomam ile bir öğretmenim. Kutlayamıyorum bu özel günü. Kader. Aslında biraz fazla çalışmak gerekiyordu ama ülkemizdeki gerçekliği de göz ardı edemezdim. Malum branşın verdiği bir handikap diyelim biz buna atama sayımız düşüktü bu mutluluğu tadamadık. Sağlık olsun. Mesleği bu kadar küçük gören iktidarlar ve politikaları düşünsün.

24 Kasım, bir başka yanıyla da önemli bir gün aslında. Mustafa Kemal’in Atatürk soyadını aldığı tarih bu. Başöğretmenimizin ışığında, her ne kadar artık alan dışı çalışsakta, bir gün mutlaka öğrencilerimle buluşacağım. Belki gönüllü öğretmenlik ile olur bu ne dersiniz? İlla karşılığında ekonomik bir şey beklemek mi gerekli? Öğretmenlik zaten kutsal bir vatan görevi değil mi? Tüm öğretmenlerimizin, öğretmen olarak atanan ve atanamayan arkadaşlarımın günü kutlu olsun.

“24 Kasım – Buruk Öğretmenler Günü” hakkında 1 yorum

  1. Her öğretmen, üniversitedeki hocalarından aldığı ideolojik kabukları kırarak kendisi olma yolunda devam eder ve yeni nesillere de aynı şekilde ufuklar açarsa ancak, o zaman mesleğinin kutsâliyetini fevkalade yerine getirmiş olur!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir