2020 SEO Stratejilerine Bakış & 2020 SEO Trendleri

2020 SEO trendleri hakkında pek çok görüş çeşitli platformlarda dile getiriliyor. İnternette insanlar ürün ve hizmetlere ulaşmaya çalışırken, bir yandan da kuruluşlar müşterilerine ulaşmak için çeşitli yollar arıyor. Akıllı cihazların, özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve etkinliğinin artması dolayısıyla, sesli arama özelliği çok önemli hale geldi.

Bununla birlikte sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi yeni uygulamalar da dijital pazarlama mecrasına ilk adımlarını atıyor. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı yeni trendleri, teknolojideki gelişmeleri takip etmek önemli hale geliyor. SEO Elbette tüm bu gelişmelerden etkileniyor. Bunun için SEO stratejilerini 2020 yılında çok daha farklı noktalara taşıma zorunluluğu bu yeniliklerle beraber gelmektedir.

2020 yılı itibariyle SEO stratejilerinin güncellenmesi gerekmektedir. Yapay Zeka teknolojileri online hayatımızı büyük ölçüde değiştiriyor. Buna bağlı olarak da dünyada dev haline gelen arama motorlarının sayfalarında yer alan kişi ve kuruluşlar optimizasyon çalışmalarını yeni nesil bir çalışmalar haline getirmek durumundadır.

Ama her şey bununla sınırlı değil. Amazon da dahil olmak üzere arama optimizasyonu yapılacak mecraların sayısı her geçen gün artıyor. Dünya çapında dijital alanda pazarlama yapmak isteyenler 2020’nin çok önemli bir yıl olduğunu düşünüyor.

Anahtar Kelimelerin Tahtı Sallanıyor: Niyet ve Amaç

2020’den itibaren anahtar kelimelerle ilgili ilginç bir gelişme ile karşı karşıyayız. Arama motorlarının anahtar kelimelere önceki önemi vermediğini görüyoruz. Özellikle Google sadece anahtar kelimeleri değil, anahtar kelimelere konu olan sayfa içeriklerinin kalitesi hakkında değişik yönergeler yayınladı. Aynı zamanda sadece yapay zeka algoritmaları ile değil, diğer insanlarla da internetteki sayfaları tarayarak kalite değerlendirmelerinde bulundu.

Google anahtar kelimelerden çok, amaç ve niyetlere odaklanma eğiliminde…

2020 yılı itibariyle artık bir sayfada belli anahtar kelimeleri birkaç kere sıralamak yeterli olmayacak. Google sıralamalarını sadece içeriklerdeki anahtar kelimelere göre yapmamaktadır. Arama amacını göz önünde bulunduran Google, sayfaların ürettikleri içeriklerin amaçlarıyla, sorgulama yapanların amaçlarını buluşturmayı hedefliyor.

Google ziyaretçilerin tam olarak ne aradığını bilmek ve ona uygun sonuçlar göstermek istiyor.

Mobil Hayat & Sesli Arama Kolaylığı

2020’de mobil ve sesli aramaların etkisi daha fazla görecek. Bu arada web sitelerinin hızının çok önemli olduğunu vurgulayalım. Çünkü mobil cihazları kullanan kullanıcılar için hız çök önemli. Hızlı bir şekilde başka bir içeriğe geçebiliyorlar.

2020 yılından itibaren bir web sitesinin yüklenme hızı 2 saniyeden daha uzun sürecek olursa bu tür web sitelerine Google Arka planı atmayı düşünüyor.

Artık sadece akıllı telefonlar değil evlerdeki çeşitli araçlar da sesli arama özellikleri ile donatıldığından sesli aramanın önemi çok daha fazla olacak. İnsanlar sesli aramayı kullanarak hızlı bir şekilde istedikleri sonuca kolayca ulaşabiliyor.

Görme engelli birisi de sesli aramayı rahatlıkla kullanabiliyor. Bu da Google’ın sevdiği türden bir şey. Elbette sadece bu değil bununla birlikte dünyanın hala pek çok yerinde insanlar okuma yazma bilmiyor. Ya da küçük çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere seslen çıkarıyor, kelimelerle arama yapıyorlar. Ses çıkarmaya başladıkları andan itibaren Google Asistan gibi hizmetleri kullanarak istedikleri sonuçlara birkaç kelimeyi mırıldanarak ulaşabilirler. Ebeveynlerinin Google Asistan’ı kullanırken “Ok Google” demelerini taklit ederek sorgulama yapabiliyorlar. İstedikleri türden içeriklere ulaşabiliyorlar.

Video SEO ve Önemi

Videoların önemi artıyor. Videolar büyük bir pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlandı. Reklamverenler video reklamlarına ağırlık vermeye devam edecekler. Videoların arama sonuçlarında daha fazla ve üst sıralarda gösterilmesi için video SEO optimizasyonları yapılmalıdır. 2020’deki en önemli konulardan biri videolardır.

Peki ama videolar nasıl optimize edilir?

Pek çok SEO uzmanına göre, Youtube’da yayınlanan videoların bulunduğu kanallarda en az 500 abonenin bulunması gerekiyor. Aynı zamanda kanalımızın adı da önemli… Kanalınızda anahtar kelimeler kullanmak hala gerekir. Ayrıca kanalınızın açıklama kısmı da önemli…

YouTube açıklama alanını optimize etmeyi de unutmayın. Google’ın amacı insanların çok iyi bir ziyaret deneyimi yaşamalarını sağlamaktır. Bu deneyimi yaşatan her YouTube kanalı başarılı olmaya adaydır.

2020 yılında sorguların neredeyse yarısı, sesli aramalardan gelecek ve bu sebeple ses bundan sonra çok baskın bir özelliğe sahip olacak. Uzmanlar, 2020 yılında sesli aramalara odaklanarak optimizasyon yaptıklarında başarıyı yakalayacaklardır.

Sonuç

Bütün bunlar 2020’de şimdiye kadarki öneminden belki 10 kat daha önemli hale gelecektir. Bu sebeple SEO uzmanlarını bu konular üzerinde çalışmaya sevk edecek her bilgi kullanışlı olabilir. İnternetin bugünü, yarınların nasıl olacağına dair sadece küçük ipuçları veriyor. İnsanların hayat temposu hemen herşeyi belirleyen bir faktör oluyor. Akıllı cihazlardaki değişiklikler bunun göstergesidir. Mobil cihazlar yenileniyor daha “akıllı” hale geliyor. Her geçen gün insan hayatını kolaylaştıran yeni teknolojiler üretiliyor ve elbette SEO da bunlardan etkileniyor. En iyisi, trendleri sıkı bir şekilde takip etmek! Özellikle 2020 SEO trendlerini takip etmek gelecek için bir temel oluşturacaktır. 2020’ye özel bir önem verilmesi yerinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir