Günlük

19 Mayıs

Yıllar önce ilk okul sıralardayken şu dizeleri öğretmişti öğretmenim bana,

Yıl 1919 Mayıs 19, karadeniz köpük köpük. Karagözlerinde şimşekler çakıyor. Yoksa bir oyun mu hazırlanıyor. Tekne eski, pusula bozuk, dalgalar çetin. Elleri gökyüzünde bütün milletin. Samsun, Samsun. Aç kollarını kanat kanat. Dünyalar senin oldu. Gök tanrısı bir kuş olup sana kondu. Sahiller tıklım tıklım baba, evlat,… çoluk çocuk ana dolu. Öz evladın kapındadır aç bağrını Anadolu. Gülsün yüzümüz artık gülsün. Davullar davullar dövülsün. Sağ eller havada, sol eller belde. Oynasınlar uşaklar fındık bahçelerinde.

O günden bugüne hala aklımdan çıkmamış. Evet bugün 19 Mayıs 2010. 1919’da ulu önderimiz Mustafa Kemal’in yakmış olduğu özgürlük meşalesi şimdi biz gençlerin elinde diye düşünüyorum. Ama ya diğerleri, bu devletin yönetenler, 11 Kasım 1938’den sonra bu meşaleyi onurla taşıdılar mı. Hayır taşımadılar. O yüzden geçenlerde paylaştığım bir şarkıyı daha paylaşıyorum. Bir daha çık gel Samsun’dan ATAM. Bu gençlik seni görmedi ama Kemalizm’in inceliklerini gördü ve farkediyor. Kemalizm’i derinden yaşıyoruz. Nerdesin be ATAM nerde. Kemiklerini sızlatıyor bu şerefsiz yöneticiler senin.

3 Yorum

 • Reply
  DosT
  21 Mayıs 2010 at 03:28

  onlar bi ışık peşinde gidiyorlar ama bizi daha da karanlığa çekiyorlar.

  3 5 göz boyamasıylada milletimizin aklına çeliyorlar..

  • Reply
   İbrahim
   21 Mayıs 2010 at 03:30

   Doğru söylüyon canım, bir olay olsa hemen medyada gündem değiştiriyorlar. Allah biliyor ya yaptıkları yanlarına kar kalmaz. Çekiç döner sap döner, gün gelir devran döner.

 • Reply
  DosT
  21 Mayıs 2010 at 03:30

  Umarım..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: