Photoshop ile Fotoğraf Kesme

Uzun bir aradan sonra abimin sorusu üzerine bir video çektim ve fotoğraf  nasıl kesilir göstermeye çalıştım. Tabi ben 3 dakikada yaptım ve model olarak kendime de küçük yeğenim Arda’yı seçtim..

Öncelikle kesilecek olan fotoğrafımızı açalım.. Layer > New Layer > Layer New Background ile resmimizi katman haline getiriyoruz bu işlemi Layer penceresinden background’u iki kez tıklayarak da yapabiliriz.

Ardından Quick Selection Tool aracımızı seçiyoruz.. Dikkat etmemiz gereken şey ise aşağıdaki resimde göreceğiniz “+” ve “-” quick selection tool araçlarıdır.

+ Resmimizde sileceğimiz alanı büyütmek için

– Resmimizde silmek istediğimiz alan dışına çıkarsak orada küçültme yapmak ve düzenleme yapmak için kullanacağımız aracımızdır.

Daha sonra resmimizde keseceğimiz alanı bu şekilde seçmeye başlıyoruz.. Çok fazla seçersek de dediğim gibi eksi ile geri alıyoruz.. Örnekte olduğu gibi

Resmimizi bu şekilde kesiyoruz resmimizde ufak tefek silinmeyen yerler olabilir onları da Eraser aracımız ile yapabiliriz zaten.. Tabi resme yakınlaşarak bunları daha düzgün bir şekilde yapmak daha sağlık bir görüntü elde etmemiz için bize olanak sağlar. Eğer resmimizde gözümüze hoş gelmeyen keskinlikler varsa bunları da Blur Tool aracı ile yumuşata biliriz.

Daha sonra resmimizi her hangi bir manzara resminin üzerine koyup gerekli ayarları yapabiliriz.. Eğer manzara resminize, kestiğiniz resim çok büyük gelirse CTRL+T yaparak resmi küçültebilirsiniz..

Eğer resminizi şeffaf bir hale getirmek isterseniz de resmin opacity değerini düşürün veya hazır opacity seçeneklerini deneyin.. Videoda ben denedim hiç birini beğenmedim ve kendim yaptım opacity değerini.. Resimde görünmesini istemediğim yerleri de Eraser tool aracı ile sildim..

Sonuç:

Biliyorum çok hızlı bir anlatım oldu ama Üniversiteye çıkmam gerekli.. Sorunlarınızı buradan yazabilirsiniz.. Daha detaylı bilgi verebilirim..

İbrahim Yılmaz

24 Mayıs 1989 doğumlu olan İbrahim, Antalya Akdeniz Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Eğitim fakültesinde Formasyon Eğitimini tamamladı ve Tarih öğretmeni oldu. Ataması yapılmayınca bilişim sektörüne yöneldi. Şu anda İstanbul'da özel bir şirkette Reklam Yöneticiliği yapmaktadır. Ana dili yanında İngilizce ve Osmanlı Türkçesini orta seviyede bilmektedir. İnternet teknolojisi ile arası çok iyi olan İbrahim, profesyonel olmamak ile birlikte Wordpress üzerine ağırlık vermiş ve bloğunu bu doğrultuda şekillendirmiştir. Google Profilim: İbrahim Yılmaz

Sevebilirsin...

5 Yanıt

  1. Okan dedi ki:

    Başarılı bir çalışma. Hem ders hem de hazırlanan resim açısından. Emeğine sağlık kanka 😉

  2. Sude dedi ki:

    Bende bu uygulama yok. 🙁 Nasıl bulacağım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir